Sbierbank w Pradze

Szósty pakiet unijnych sankcji wchodzi w życie. Sbierbank w końcu odłączony od SWIFT

14.06.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

We wtorek 14 czerwca największy rosyjski bank Sbierbank, a także Rosyjski Bank Rolny i Moskiewski Bank Kredytowy zostały odłączone od systemu SWIFT. Stało się to w ramach szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w związku z wojną na Ukrainie.

Sankcje zostały uzgodnione pod koniec maja po długich i intensywnych dyskusjach między przywódcami państw UE. 3 czerwca Rada UE zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Prócz sankcji wobec rosyjskich banków UE podjęła także decyzję o zakazie zakupu, importu lub transportu ropy naftowej i niektórych produktów naftowych z Rosji do UE. Wdrożenie postanowienia w życie ma zająć od sześciu miesięcy w przypadku ropy naftowej do ośmiu miesięcy w przypadku innych produktów naftowych.

Ponadto UE rozszerza obecny zakaz świadczenia specjalistycznych usług przesyłania komunikatów finansowych (SWIFT) na trzy dodatkowe rosyjskie instytucje kredytowe – największy rosyjski bank Sbierbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Rolny, jak również na Białoruski Bank Rozwoju i Odbudowy.

Przedstawiciele banków nadal twierdzą, że odłączenie od SWIFT nie wpłynie znacząco na ich pracę. Według rosyjskich mediów Sbierbank stwierdził, że działa normalnie, a odłączenie od SWIFT nie zmienia sytuacji z płatnościami międzynarodowymi

– czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie Moskiewski Bank Kredytowy zaznaczył, że operacje w Rosji będą prowadzone na bieżąco, ale przy płatnościach za granicą ich warunki mogą ulec wydłużeniu.

Rosyjski Bank Rolny twierdzi, że w rosyjskim systemie bankowym stworzono warunki niezbędne do dalszego funkcjonowania.

Wciąż nieodłączony od systemu SWIFT pozostaje drugi największy po Sbierbanku rosyjski bank – Gazprombank.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA