Polska firma znalazła sposób na to, by drony mogły latać całą dobę bez pomocy człowieka
DroneHub, spółka z podrzeszowskiej Doliny Lotniczej, stworzyła infrastrukturę naziemną na której dowolny dron przemysłowy może sam wylądować, samodzielnie wymienić baterię, po czym lecieć dalej. A to wszystko bez konieczności dodatkowych działań ze strony człowieka. Polska firma jest pierwszą na świecie, która dostarcza tego typu rozwiązania.
Typowy dron na rynku lata 30-40 minut, po czym potrzebuje operatora, który wyląduje nim i wymieni baterię, by dron mógł latać kolejne pół godziny
– powiedział redakcji PKB24 Vadym Melnyk, założyciel i CEO DroneHuba.
I to właśnie temu wyzwaniu mają sprostać produkowane przez firmę huby. Ich sieć ma umożliwić latanie dronom przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i to wszystko bez ingerencji ze strony ludzkiej. Drony mają same namierzać huby, a następnie w nich lądować i wymieniać baterię.
DroneHub jest jedyną firmą która oferuje szybką wymianę baterii dronów. Hub wymienia baterię drona w zaledwie 2 minuty dzięki autorskiemu systemowi automatycznego przełączania, który umożliwia nieprzerwaną obsługę drona 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ VIDEO:
Spółka dostarcza rozwiązania dronowe m.in. do monitoringu, inspekcji i pomiarów w przemyśle oraz rolnictwie precyzyjnym.
Firma Dronehub specjalizuje się w monitoringu infrastruktury krytycznej, której przykładem może być właśnie reaktor jądrowy. W branży energetycznej i paliwowej mamy już doświadczenie i know-how wynikające ze współpracy z PKN Orlen – na terenie płockiej rafinerii zbudowaliśmy w pełni funkcjonalny system monitorowania infrastruktury z dronów oraz przeprowadziliśmy 26 misji patrolowych, pomyślnie testując wszystkie funkcjonalności systemu.
– powiedział Melnyk portalowi dlapilota.pl
Firma zwraca też szczególną uwagę na bezpieczeństwo, stawiając na odporność swoich hubów na wandalizm i włamania. Są one również zaangażowane w system przeciwpożarowy, mogą też działać w każdych warunkach pogodowych.
DroneHub stworzył także ConvertKit, który można zainstalować w dowolnym dronie, dzięki czemu stanie się w pełni kompatybilny z hubami firmy – ich systemem lądowania, systemem wymiany akumulatorów i chmurą obliczeniową.
Awiacja czy transport ziemny idą w stronę automatyzacji czynnika ludzkiego. To samo za chwilę będzie w dronach i jako DroneHub odpowiadamy na tą potrzebę i jesteśmy liderem tego rynku w Europie, a mam nadzieję, że za chwilę na świecie.
– twierdzi Melnyk.
Produkcja jednego huba zajmuje obecnie tylko 10 dni roboczych.
DroneHub współpracuje z Europejską Agencją Obrony i Europejską Agencją Kosmiczną. W ubiegłym roku spółka została także oficjalnym partnerem IBM.