Uradowani przedsiębiorcy

PIE: Od 5 miesięcy wśród polskich przedsiębiorców utrzymują się pozytywne nastroje

15.05.2024
Redakcja
Czas czytania: 3 minut/y

MIK w maju wzrósł o 0,9 pkt. do poziomu 101,2 pkt. Wartość MIK w tegorocznych odczytach wykazuje nieznaczne miesięczne wahania i od początku br. pozostaje powyżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. O utrzymaniu wartości MIK powyżej poziomu neutralnego – podobnie jak w kwietniowym odczycie – zadecydowała przewaga ocen pozytywnych przedsiębiorców dla komponentów: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa – czytamy w komunikacie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

MIK w maju 2024 r. jest o 5,2 pkt. wyższy niż ubiegłoroczny odczyt w tym miesiącu (96,0 pkt.), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych. Jest również wyższy o 7,0 pkt. od najniższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w czerwcu (94,2 pkt.), i tylko o 2,9 pkt. niższy od najwyższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w listopadzie (104,1 pkt.).

Od początku 2024 r. wśród polskich przedsiębiorców obserwujemy przewagę nastrojów pozytywnych. Widać jednak lekkie wahania wskaźnika, który po kwietniowym spadku ponownie wzrósł do poziomu 101,2 pkt, czyli wartości zbliżonej do odczytu z marca. Spośród siedmiu komponentów tylko dwa odnotowały niższe wartości niż miesiąc wcześniej. Chodzi o moce produkcyjne i płynność finansową, ale ta ostatnia nie budzi niepokoju i nadal pozostaje powyżej poziomu neutralnego, co wskazuje, że 58 proc. badanych przedsiębiorstw dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy

 ­– komentuje dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE.

W większości branż panuje optymizm

W maju nastroje pozytywne przeważają w handlu, usługach, produkcji oraz branży TSL. Nastrojom negatywnym w budownictwie (95,4 pkt.) towarzyszył spadek wartości indeksu o 1,3 pkt. Wzrostowi m/m wartości MIK w branży TSL (o 3,3 pkt.) towarzyszy przewaga nastrojów pozytywnych (102,7 pkt.) po raz pierwszy od lipca 2022 r. W usługach (104,8 pkt.) i handlu (103,3 pkt.) odnotowano również wzrost wartości m/m indeksu odpowiednio o 4,6 pkt. oraz 1,5 pkt. Nastroje pozytywne przeważają również w produkcji (106,3 pkt.), mimo spadku m/m wartości MIK w tym sektorze o 0,8 pkt.

W maju firmy budowlane najgorzej oceniają swoją sytuację. Jeszcze miesiąc temu 45 proc. przedsiębiorców z tej branży spodziewało się poprawy sytuacji w firmach, w tym miesiącu jest to tylko 26 proc. Majowe odczyty pokazują natomiast, po raz pierwszy w tym roku, pozytywne nastroje w firmach z branży TSL (transport-spedycja-logistyka), w której zdecydowanie więcej firm odnotowało wzrosty m/m niż spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Wyraźnie wyższy poziom MIK obserwujemy w handlu – co trzecia firma wskazuje na wzrost m/m wartości sprzedaży

–  komentuje Katarzyna Dębkowska.

Koszty pracownicze pozostają główną barierą dla firm

W maju główną barierą utrudniającą działalność firmom były nadal koszty pracownicze (68 proc.; wzrost m/m o 1 pkt. proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się rosnące ceny energii (57 proc.; wzrost m/m o 4 pkt. proc.) i niepewność sytuacji gospodarczej (53 proc.; spadek m/m o 2 pkt. proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca zwiększył się udział przedsiębiorstw narzekających na niedostępność pracowników (50 proc.; wzrost m/m o 6 pkt. proc.). Lekko wzrósł też udział firm skarżących się na rosnące koszty finansowania (28 proc.; wzrost m/m o 1 pkt. proc.) i niedostępność produktów (21 proc.; wzrost m/m o 3 pkt. proc.). Bez zmian pozostał udział podmiotów, którym doskwierały zatory płatnicze (44 proc.).

MD/źródło: PIE

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA