Śmigłowiec AW149

Ogromne zamówienie dla polskiej armii. MON podpisał kontrakt na 32 śmigłowce

01.07.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Polska armia otrzyma 32 wielozadaniowe śmigłowce typu AW149, produkowane przez koncern Leonardo. Pierwsze z nich trafią do Polski już w przyszłym roku, ostatnie w 2029. Wartość kontraktu to 8,25 mld zł.

Wicepremier a zarazem minister obrony narodowej Marusz Błaszczak podpisał z PZL Świdnik umowę na wyposażenie wojska polskiego.

Podpisaliśmy kolejną umowę w PZL Świdnik na wyposażenie Wojska Polskiego w śmigłowce […] AW149. To śmigłowce, które cieszą się dobrą opinią i powstają w ramach Grupy Leonardo

– powiedział Błaszczak w PZL Świdnik.

Zatwierdzona dziś umowa przewiduje dostawę 32 śmigłowców wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2029.

Śmigłowce AW149 zostaną wyposażone m. in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Będą wykonywały zarówno zadania transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Mają służyć m.in. do transportu żołnierzy, a także prowadzenia akcji poszukiwawczych.

Zobacz też:

Największy od 30 lat eksportowy kontrakt polskiej zbrojeniówki

Wojna na Ukrainie zmieniła zasady gry. Czy Polska wykorzysta szansę?

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA