Komis samochodowy

Niemieckie miasto: Ponad tysiąc euro dla tych którzy całkowicie zrezygnują z posiadania samochodu

24.06.2024
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemieckie miasta probują zachęcić kierowców do zaprzestania używania samochodów. Wykorzystują do tego różne metody, jak np. darmową komunikację miejską, a nawet… bony dla tych, którzy zupełnie zrezygnują z posiadania auta – czytamy w „Deutsche Welle”.

Władze miasta Marburg z kraju związkowego Hesja chcą ograniczyć ruch samochodowy poprzez przyznanie bonusów tym osobom, które zrezygnują z posiadania auta. Bon o wartości nawet 1250 euro miałby zostać wypłacony rok po wyrejestrowaniu auta. To pierwsze niemieckie miasto, które wpadło na tak radykalny pomysł.

Taki bon można wykorzystać na różne sposoby. Jedną z opcji jest wykupienie biletów na transport publiczny, opłacenie usług typu car-sharing, ale bon można też spożytkować na zakupy lub w lokalnych restauracjach.

– czytamy w „Deutsche Welle”

Władze miasta twierdzą, że w miejscu aktualnych parkingów chcieliby w przyszłości stworzyć ścieżki rowerowe, aleje czy też wybudować mieszkania.

Na mniej ekstremalne rozwiązanie zdecydowały się położone w Bawarii miasta Erlangen i Augsburg, w których można poruszać się komunikacją miejską zupełnie bez opłat.

Celem jest uwolnienie centrum miasta od niepotrzebnego ruchu i skoncentrowanie parkingów na innych obszarach miasta. Stamtąd można dotrzeć do miejsc docelowych w centrum miasta pieszo lub korzystając z bezpłatnych autobusów

– powiedział cytowany przez „DW” burmistrz Erlangen Mayor Florian. 

Do rezygnacji z samochodu ma zachęcić także obowiązujący już od ponad roku w całych Niemczech bilet za 49 euro miesięcznie. Pozwala on na poruszanie się autobusami, metrem, tramwajami, koleją S-Bahn i pociągami regionalnymi. Nie uprawnia jedynie do przejazdów pociągami dalekobieżnymi.

MD/źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA