Miał promować Polskę za granicą. Zapłaciliśmy za to 1,2 mln zł.

23.03.2023
Łukasz Kowalczyk
Czas czytania: < 1 minuta

Znany youtuber Casey Neistat za swoją wizytę w Polsce otrzymał od Polskiej Fundacji Narodowej ponad milion złotych. Urzędnicy zostali zmuszeni do ujawnienia tej kwoty po trzech latach procesów sądowych. PFN podała tę informację na wniosek o dostęp do informacji publicznej. „Po 1567 dniach, 2 procesach sądowych, które PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek” – napisał w mediach społecznościowych Kamil Świątek, który złożył ten wniosek.

W grudniu 2018 roku na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej do Warszawy przyjechał Casey Neistat, jeden z najbardziej znanych youtuberów. Obecnie obserwuje go na YouTube ponad 12 milionów osób. Wizyta odbyła się w ramach programu 100×100, czyli serii spotkań z wpływowymi, znanymi i szanowanymi na całym świecie postaciami życia publicznego. Celem programu było zaproszenie stu wyjątkowych osób na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Neistat w Warszawie gościł krótko. Wystąpił na spotkaniu otwartym oraz nagrał 9-minutowy film na YouTube.

Koszt tej wizyty był jedną z pilniej strzeżonych tajemnic Polskiej Fundacji Narodowej. Aż do ostatecznego wyroku sądu, który przymusił PFN do odpowiedzi.

Jak dowiadujemy się z pisma od PFN całkowity koszt organizacji wizyty wyniósł 1 173 894,96 zł. Oznacza to, że każda sekunda filmu nagranego przez YouTubowego celebrytę kosztowała polskich podatników ponad 2 100 zł. Czy było warto? Oceńcie sami.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA