Samolot

Lot z Moskwy do Belgradu we wrześniu kosztuje nawet 25 tysięcy złotych

21.09.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W wyniku nałożonych na Rosję sankcji opuszczenie tego kraju stało się bardzo utrudnione. We wrześniu za podróż lotniczą do tradycyjnie przyjaznej Rosjanom Serbii trzeba zapłacić równowartość nawet 25 tys. zł. Jednak mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat mogą w ogóle nie otrzymać biletu lotniczego.

Wczoraj Putin ogłosił częściową mobilizację – w środę do wojska ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów. Mają być to osoby z wcześniejszym doświadczeniem wojskowym.

Pogarszająca się sytuacja kraju i zagrożenie powołaniem do wojska motywuje Rosjan do opuszczenia kraju. To jednak nie jest wcale takie proste.

Wyprzedane bilety

Loty z Moskwy do stolic Gruzji, Turcji i Armenii – państw które nie wymagają wiz dla Rosjan – na 21 września były niedostępne w ciągu kilku minut od przemówienia Putina.

Do południa (wg czasu moskiewskiego) na rosyjskiej stronie Aviasales sprzestały pojawiać się również bezpośrednie loty z Moskwy do Azerbejdżanu, Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

Dane Google Trends wykazały też gwałtowny wzrost liczby wyszukiwań Aviasales, najpopularniejszej rosyjskiej strony z rezerwacjami lotów.

Wszystkie loty z Moskwy do Stambułu linii Turkish Airlines są albo zarezerwowane albo niedostępne do niedzieli włącznie. Również niektóre trasy z międzylądowaniami, w tym z Moskwy do Tbilisi, stolicy Gruzji są niedostępne. Najtańsze loty do Dubaju kosztują ponad 300 000 rubli (5 000 dolarów). To około pięciokrotność średniej miesięcznej pensji.

Jak wynika z danych Google Flights, typowe ceny biletów w jedną stronę do Turcji wzrosły do prawie 70 000 rubli (1150 USD). Tydzień temu było to ponad trzykrotnie mniej.

Mężczyźni w wieku poborowym nigdzie nie polecą

Szef rosyjskiej agencji turystycznej powiedział, że do tej pory nie nałożono żadnych ograniczeń na wyjazdy za granicę, jednak rosyjskie linie lotnicze zaprzestały sprzedaży biletów Rosjanom w wieku od 18 do 65 lat, chyba że przedstawią dowód zgody na podróż z Ministerstwa Obrony.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA