Mężczyźni z flagami Litwy i Ukrainy

Kaliningrad: Litwa nie poddaje się presji Niemiec i groźbom Rosji

11.07.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Litwa w poniedziałek rozszerzyła ograniczenia tranzytu przez jej terytorium do Kaliningradu. Moskwa grozi podjęciem „surowych” środków, Niemcy próbują zmusić Litwinów do kompromisu.

Kolejne towary na liście sankcji to beton, drewno, alkohol i chemikalia przemysłowe na bazie alkoholu.

Rosja ostrzegła w piątek Litwę i Unię Europejską, że może podjąć wobec nich „surowe środki”, jeśli „w ciągu najbliższych dni” tranzyt niektórych towarów do i z Kaliningradu nie zostanie wznowiony.

Tymczasem unijni urzędnicy boją się Rosji i rozważają zakończenie izolacji Kaliningradu, do czego dążą także Niemcy.

W poniedziałek gubernator obwodu kaliningradzkiego zaproponował całkowity zakaz przewozu lądowego towarów między Rosją a trzema bałtyckimi państwami członkowskimi UE: Litwą, Łotwą i Estonią, co może przekierować rosyjskie ładunki z ich portów do tych w Kaliningradzie.

To zapewni działania (naszym) przewoźnikom morskim i da pracę portom kaliningradzkim, które mocno ucierpiały z powodu ograniczeń UE

– powiedział w Telegramie gubernator Anton Alichanow.

Telefon Putina do Łukaszenki

Później w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin i jego bliski sojusznik Aleksander Łukaszenko omówili możliwą reakcję na działania Litwy podczas rozmowy telefonicznej.

Prezydenci omówili pewne możliwe wspólne działania… w związku z nielegalnymi ograniczeniami Litwy w tranzycie towarów do obwodu kaliningradzkiego

– poinformował Kreml w krótkim oświadczeniu dla Telegramu.

Ograniczenia handlowe UE zostały zaostrzone, ponieważ rządy, rynki i firmy obawiają się, że Rosja może zdecydować się na przedłużenie odcięcia największego pojedynczego gazociągu transportującego rosyjski gaz do Niemiec poza planowany 10-dniowy okres konserwacji.

Spór o izolację Kaliningradu testuje determinację Europy do egzekwowania sankcji w obawie przed eskalacją konfrontacji z Rosją po innych restrykcjach, które zmusiły Moskwę do niewypłacalności.

Urzędnicy UE, przy wsparciu Niemiec, szukali pod koniec czerwca szybkiego kompromisu w celu rozwiązania impasu. Jednak Litwa miała poważne zastrzeżenia co do tego, co można uznać za ustępstwo wobec Kremla.

Towary należące do kategorii humanitarnych lub podstawowych, takie jak żywność, są zwolnione z sankcji. Ruch pasażerski nie jest zabroniony, a do Kaliningradu nadal można dotrzeć drogą lotniczą lub morską.

Zobacz też:

Rosja ma za mało promów, by pomóc odciętemu przez Litwę Kaliningradowi

MD/źródło: Reuters

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA