Pracownicy na budowie

Imigracja do Polski będzie dalej rosła. MSZ ułatwia procedury dla pracowników m.in. z Azji i Afryki

21.06.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

MSZ chce ułatwić imigrację do Polski obywatelom ponad 20 państw – podała Rzeczpospolita we wtorek. Ministerstwo chce umożliwić im ubieganie się o wizę bezpośrednio w polskim MSZ, a nie w konsulacie. Ma być to „nie mniej niż 400 tys. osób rocznie”. W gronie tych państw znalazły się te, z których już teraz przybywa do Polski szczególnie wielu pracowników, a także znane z fundamentalistycznego podejścia do religii.

Aktualnie taką możliwość, na mocy rozporządzenia ze stycznia 2021 r. , mają wyłącznie Białorusini – przypomina Rzeczpospolita.

Zobacz też: W zeszłym roku Polska przyjęła ponad 231 tysięcy pracowników pochodzących z Azji

Uproszczona procedura będzie możliwa m. in. w celu podjęcia pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Dalsze otwarcie na Azję

W projekcie przewidziano rozszerzenie jej na obywateli Ukrainy i Mołdawii, ale także wielu pozaeuropejskich państw. Są to zarówno kraje z regionu Kaukazu: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja jak i Bliskiego Wschodu: Arabia Saudyjska, Iran, Katar, Kuwejt, Turcja, ZEA. Prócz nich wymieniono również państwa raz położone w dalszej części Azji: Pakistan, Indie, Tajlandia, Kazachstan, Uzbekistan, Wietnam. W gronie krajów, których obywateli ma dotyczyć uproszczona procedura znalazła się także afrykańska Nigeria.

W uzasadnieniu projektu oraz ocenie skutków regulacji stwierdzono, że jego celem jest „odpowiedź na potrzeby rynku pracy”.

I choć trudno oszacować liczbę osób, które skorzystają z możliwości dostania łatwiej wizy, to w OSR przyjęto, że będzie to 'nie mniej niż 400 tys. osób rocznie’

– podkreśla Rzeczpospolita i dodaje, że możliwość wnoszenia o wizę bezpośrednio w MSZ znacznie ułatwia też jej przedłużenie.

Co wnoszą uproszczone przepisy?

Dzięki uproszczonej procedurze obywatele Białorusi i Ukrainy będą mogli się ubiegać bezpośrednio w MSZ o: wizę polską, wizę Schengen, m.in. w celach turystycznych, odwiedzin u rodziny lub znajomych czy udziału w imprezach sportowych, a także prowadzenia działalności kulturalnej i udziału w konferencjach, jak również we wszystkich innych celach przewidzianych w ustawie o cudzoziemcach. Wyjątkiem będzie wykonywanie zadań służbowych przez przedstawicieli organu państwa obcego lub organizacji międzynarodowej – podaje Rzeczpospolita.

Z kolei dla obywateli pozostałych wymienionych państw uproszczona procedura będzie możliwa tylko w celu podjęcia pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej, studiów lub prowadzenia badań naukowych, korzystania z Karty Polaka, pobytu czasowego w celu łączenia rodzin i przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

– czytamy w „Rz”.

Projekt oznacza otwarcie jeszcze szerszych drzwi na migrację zarobkową do Polski. Tylko w zeszłym roku wydano w naszym kraju 365 tys. zezwoleń na pracę dla obcokrajowców, z czego ponad 231 tysięcy dla pracowników z Azji.

MD/źródło: Rzeczpospolita

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA