Co dalej z opodatkowaniem miliarderów przez kraje G20?
Rząd Brazylii proponuje wprowadzenie globalnego podatku od majątku miliarderów. Roczny podatek w wysokości minimum 2 proc. miałby być płacony przez osoby, których wartość aktywów przekracza 1 mld USD – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
O sprawie pisaliśmy już w maju: Kraje G20 chcą objąć globalnym podatkiem majątkowym miliarderów. Sprzeciwili się temu Amerykanie
Według zleconego przez rząd Brazylii raportu miliarderzy płacą dziś w podatkach odpowiednik 0,3 proc. wartości swoich majątków. Na
świecie jest blisko 3000 miliarderów, których łączny majątek wynosi około 13 bln dolarów. Proponowany 2-proc. podatek zwiększyłby wpływy do budżetów państw nawet o 250 mld dolarów rocznie
– czytamy w Tygodniku.
Osoba objęta takim podatkiem, poza opłacaniem podatku dochodowego, musi dodatkowo co roku odprowadzać procentowy podatek od wartości całego majątku (nieruchomości, samochodów czy akcji). W Europie tylko trzy kraje nakładają podatek od majątku netto: Szwajcaria, Norwegia i Hiszpania.
Wprowadzenie 2-proc. podatku od majątku miliarderów w całej Europie siedmiokrotnie zwiększyłoby wpływy podatkowe od tej grupy społecznej. O ile przyczyniłoby się to do zwiększenia równości społecznej, wpływy z proponowanego podatku byłyby relatywnie niewielkie z perspektywy budżetowej.
– podają eksperci PIE.
Brak zgody co do podatku od majątku
Według Forbesa, najwięcej miliarderów żyje w USA (813) i dysponuje majątkiem o łącznej wartości 5,8 bln dolarów, który podwoił się w ostatnich siedmiu latach. Blisko 600 miliarderów żyje w Europie, 473 – w Chinach i 200 – w Indiach (Forbes). Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada 43 proc. wszystkich światowych aktywów finansowych (Oxfam).
Plan zaproponowany przez rząd Brazylii, a opracowany przez francuskiego ekonomistę Gabriela Zuckmana podzielił kraje G20. Do tej pory pozytywnie o nim wypowiedziały się: Francja, Hiszpania, Belgia i Unia Afrykańska. Sceptycznie jednak nastawione są Stany Zjednoczone i Niemcy.
Sprzeciw USA może mieć kluczowe znaczenie, zważywszy na fakt, że mają największą liczbę miliarderów. Dyskusja będzie kontynuowana w lipcu 2024 r. na spotkaniu ministrów finansów G20 w Rio de Janeiro.
– czytamy w tygodniku.
Dzięki wzrostowi cen aktywów w trakcie pandemii COVID-19, pod koniec 2023 r. miliarderzy byli o 34 proc. bogatsi niż w 2020 r. (Oxfam). Od 1995 r. majątek miliarderów rósł średnio r/r o 7 proc. z uwzględnieniem inflacji. Objęcie ich dość rygorystycznym podatkiem od majątku zmniejszyłoby tempo wzrostu ich bogactwa. Opodatkowanie najbogatszych jest jednak trudne, a przez raje podatkowe państwa mogą stracić nawet 4,8 bln USD wpływów podatkowych w ciągu dekady (Tax Justice Network).
MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego