fotowoltaika

Chińska fotowoltaika coraz rzadziej trafia na unijny rynek

29.11.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

W III kwartale 2024 tego roku wolumen importu chińskich paneli fotowoltaicznych do UE spadł o 11 proc. w porównaniu z III kwartałem roku 2023. Rola UE jako głównego odbiorcy paneli fotowoltaicznych z Chin będzie się najprawdopodobniej dalej zmniejszać – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Trzy orzeczenia Trybunału Spraw sądu UE, wchodzącego w skład TSUE oddalają skargi chińskich producentów fotowoltaiki ws. europejskich ceł antydumpingowych. Chińscy producenci paneli fotowoltaicznych: Zhejiang Sunflower Light Energy Science& Technology Ltd, Wuxi Suntech Power Co. Ltd oraz Zhejiang Trunsun Solar Co Ltd. dążyły do stwierdzenia nieważności rozporządzeń wykonawczych KE unieważniających faktury na sprzedaż paneli w latach 2013- 2017 w związku z niespełnieniem przez firmy wymagań uchylenia cła antydumpingowego.

Decyzja sądu, wskazująca na bardziej rygorystyczny kierunek interpretacji i egzekucji wymagań dla chińskich eksporterów może być odczytywana jako wzmocnienie orzecznictwa ukierunkowanego na potrzebę rozwoju europejskiego rynku clean tech, co zostało podniesione w raporcie pt. Przyszłość europejskiej konkurencyjności zaproponowanym przez Mario Draghiego.

– podkreślają eksperci PIE.

Choć wolumen importu chińskiej fotowoltaiki do UE w latach 2017-2022 wzrósł 50-krotnie, to jednak od tego czasu import ten obniżył się o 11 proc. do poziomu 8,3 GW/miesiąc – wynika z danych EMBER. Jak zauważa think tank Bruegel, rynek paneli fotowoltaicznych cechował się znaczną zmiennością. W latach 2017-2020 cena chińskich paneli PV spadła o 41 proc. z 0,35 mln USD/MW do 0,20 mln USD/MW, by następnie wzrosnąć w pandemiczno kryzysowych latach skracania łańcuchów dostaw (2020-2022) o 26 proc. do poziomu 0,26 mln USD/MW i spaść o 58 proc. do poziomu 0,12 mln USD/MW w okresie styczeń-październik 2024 r.

Ta spadkowa tendencja lat 2022-2023 nie w pełni przełożyła się niestety na tak zdecydowane spadki kosztów instalacji PV w Polsce, które w tym okresie wzrosły o 12 proc. w przypadku mikroinstalacji, utrzymały się na podobnym poziomie w przypadku instalacji poniżej 1 MW i spadły o 15 proc. w przypadku instalacji powyżej 1 MW.

– czytamy w Tygodniku.

Rola UE jako głównego odbiorcy paneli fotowoltaicznych będzie się najprawdopodobniej zmniejszać, podkreślają eksperci. Według analiz Państwowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej USA (NREL), w latach 2022-2028 blisko połowa (47 proc.) nowych mocy fotowoltaicznych zostanie zainstalowana w Chinach, a tylko 11 proc. w UE.

Pod koniec 2023 r. globalny sektor fotowoltaiki zatrudniał 7,2 mln osób, z czego 68 proc. pracowało w Chinach – wskazuje analiza Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Polska branża fotowoltaiki, zatrudniająca według MAE 80 tysięcy osób, zajmuje 10. miejsce w świecie i 3. miejsce w UE, po Hiszpanii (130 tys.) i Niemczech (110 tys.).

Pomimo rozwiniętej produkcji paneli fotowoltaicznych, polski bilans handlowy w latach 2017-2021 pozostawał w tym sektorze ujemny, produkcja nie wystarczała do zaspokojenia krajowego popytu (MAE), a udział polskich dostawców w lokalnym rynku spadł z 30 proc. w 2014 r. do 5 proc. w 2019 r. i poniżej 1 proc. w 2023 r. Barierą w rozwoju krajowej branży jest niepewność regulacyjna oraz wyższe koszty energii i materiałów, stanowiące 40 proc. kosztu produkcji panelu fotowoltaicznego. Choć wypracowanie mocnej pozycji na rynku fotowoltaiki dla UE i Polski może być obecnie trudne, reorientacja Chin na globalne rynki może skłaniać do rozwoju krajowych i europejskich zdolności produkcyjnych, podnoszących bezpieczeństwo gospodarcze regionu.

– czytamy w Tygodniku.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA