W niespełna dwa lata akcje Nvidii wzrosły o 850 procent
Wycena akcji amerykańskich producentów kart graficznych (tzw. GPU) wzrosła znacząco w 2023 r. i w pierwszej połowie 2024 r. Główną przesłanką za tym ruchem było większe zapotrzebowanie na serwery do obliczeń wysokiej mocy (high-end computing). Prognozy dla tej branży na kolejne lata są optymistyczne, bieżąca wycena akcji jest wielokrotnością ich zysków – czytamy w najnowszym Miesięczniku Makroekonomicznym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jak podają eksperci PIE, inwestycje w akcje producentów kart graficznych przyniosły niewyobrażalne dotychczas zwroty w latach 2023 i 2024 – cena udziałów Nvidia od października wzrosła z 13,5 do 128 dolarów (850 proc.), rywala – AMD – z 60 do 180 dolarów (200 proc.).
Główną przesłanką za takim ruchem giełdowym były oczekiwania silnego wzrostu rynku obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją (AI), na którym wykorzystana jest technologia GPU. Niemniej pojawiają się obawy o bańkę cenową. Aktualna wycena odpowiada wielokrotności zysków, jakie osiągały dotychczas dane spółki (tzw. współczynnik price/earnings) – w zależności od przyjętej metodologii szacowania zysków w przypadku Nvidia jest to 45-70 lat, podobnie prezentują się prospekty AMD. Średnioterminowe perspektywy wciąż pozostają zagadką – takie relacje na tle innych branż są wysokie.
– tłumaczą analitycy Instytutu.
Faktyczne wyniki w kolejnych latach będą uzależnione od wzrostu rynku hurtowni danych – BIS research ocenia, że do 2028 r. rynek powiększy się trzykrotnie w stosunku do 2023 r. (z 15,3 mld do 61,6 mld dolarów), a główną rolę w centrach danych będą odgrywać serwery wielkiej mocy obliczeniowej oparte na kartach graficznych (tzw. high-density GPU).
Ich prognozy są jednak obarczone sporą niepewnością – w przypadku analiz branżowych nie istnieje rozwinięty konsensus. Urządzenia serwerowe odpowiadają dzisiaj nawet za 90 proc. przychodów Nvidia. To ewidentna zmiana w porównaniu z ubiegłymi latami, kiedy firmę można było kojarzyć raczej z rozwiązaniami gamingowymi oraz dostarczaniem wizualizacji. Ewolucja ta dokonała się praktycznie na przestrzeni jednego roku – przychody związane z obsługą centrów danych w okresie od lutego 2024 r. do kwietnia 2024 r. wyniosły 22,6 mld USD, podczas gdy rok temu było to 4,3 mld USD. Kurs akcji będzie zatem mocno fluktuować w zależności od informacji dotyczących rozwoju nowych modeli sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.
– zaznaczają eksperci i dodają, że akcjom spółek technologicznych może towarzyszyć podwyższona zmienność w kolejnych miesiącach.
MD/źródło: Miesięcznik Makroekonomiczny PIE