W ciągu ostatniej dekady liczba studiujących w Polsce cudzoziemców wzrosła niemal trzykrotnie
W roku akademickim 2023/2024 cudzoziemcy stanowili 8,6 proc. ogółu studentów. Wśród nich 43 proc. stanowili Ukraińcy – czytamy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Z danych GUS wynika, że w roku akademickim 2023/2024 w Polsce studiowało ponad 107 tys. obcokrajowców. W ciągu dekady liczba cudzoziemców uczęszczających na polskie uczelnie wzrosła prawie trzykrotnie, a ich udział w ogólnej liczbie studentów wzrósł z 2,3 proc. do 8,6 proc.
Największą grupę wśród zagranicznych studentów przez cały ten okres stanowili obywatele Ukrainy (43,1 proc. w roku akademickim 2023/2024). Kolejna liczna grupa studentów cudzoziemców to Białorusini (prawie 12 proc.). Te dwie nacje dominują wśród zagranicznych studentów już od kilkunastu lat.
Na trzecim miejscu znaleźli się obywatele Turcji (4,4 proc.). Od kilkunastu lat widać spadek udziału studentów z krajów europejskich wśród osób uczęszczających na polskie uczelnie, a coraz więcej studentów przyjeżdża do Polski z Afryki i Azji. W roku akademickim 2022/2023 po ok. 2-3 proc. stanowili studenci z: Zimbabwe, Indii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Chin, Kazachstanu i Nigerii.
Większość studentów z zagranicy wybiera uczelnie niepubliczne. W roku akademickim 2022/2023 cudzoziemcy stanowili 13,5 proc. studentów uczelni niepublicznych i tylko 5,9 proc. uczelni publicznych. Przewaga zainteresowania uczelniami niepublicznymi wśród cudzoziemców jest widoczna już od kilkunastu lat. Obcokrajowcy zwykle studiują stacjonarnie – stanowili 11,7 proc. osób kształcących się w tym trybie.
Struktura płci wśród studentów z zagranicy jest zrównoważona, ale w 2022 r. do 54 proc. zwiększyła się przewaga mężczyzn. Trzy najpopularniejsze kierunki studiów wśród cudzoziemców to: zarządzanie (wybrało je 19 proc. obcokrajowców), informatyka (10 proc.) i kierunek lekarski (7 proc.).
Najwięcej cudzoziemców studiuje w największych miastach Polski, w których stanowią oni od kilku do kilkunastu procent studentów.
Fałszywi studenci
Jak czytamy w Tygodniku, niektórzy cudzoziemcy nadużywają zbyt łatwej rekrutacji w Polsce, aby zdobyć pracę lub wyjechać do innych państw strefy Schengen:
W związku z tym MSZ opublikował Białą Księgę służącą wyeliminowaniu nieprawidłowości w systemie wizowym RP, która zawiera też propozycje rozwiązań dotyczących studentów obcokrajowców. Proponowane jest ujednolicenie kryteriów preselekcji kandydatów na studia, być może nawet wprowadzenie centralnego systemu rekrutacji studentów z zagranicy. Do rozważenia jest także ograniczenie dostępu zagranicznych studentów do polskiego rynku pracy, a także zwiększenie minimalnych środków finansowych wymaganych od zagranicznych studentów w procesie ubiegania się o wizę.
– podają eksperci PIE.
MD/źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE