kopalnia węgla

Uwaga: Oszuści założyli fałszywy sklep internetowy w którym „sprzedawali” węgiel

01.08.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Spółka Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, zawiadomiła w poniedziałek policję o fałszywym sklepie internetowym. Oszuści mieli na nim rzekomo oferować węgiel z tej kopalni. Po zgłoszeniu witryna została zablokowana, Węglokoks zamieścił też komunikat, że była to próba oszustwa.

Dziś rano otrzymaliśmy kilka zapytań dotyczących tego, czy faktycznie oferujemy nasz węgiel w sklepie internetowym – nie robimy tego i nie zamierzamy robić. Jak dotąd nie mamy natomiast zgłoszeń, aby ktoś faktycznie dokonał transakcji w fałszywym sklepie i wpłacił pieniądze

– powiedział PAP prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek.

W adresie fałszywej witryny oferującej węgiel z Węglokoksu Kraj znajdowała się nazwa tej spółki. Gdy informatycy firmy robili dokumentację przestępstwa, stworzona przez oszustów strona była w pełni funkcjonalna – to znaczy można tam było dokonać transakcji i opłacić ją.

Firma natychmiast zwróciła się do operatora domeny o jej zablokowanie, co nastąpiło krótko potem. Aktualnie strona nie jest już dostępna. Nie wiadomo, jak długo działała.

W poniedziałek po południu przedstawiciele Węglokoksu Kraj poinformowali o sprawie policję w Piekarach Śląskich, gdzie mieści się siedziba spółki.

Naszym zdaniem doszło do cyberprzestępstwa

– ocenił prezes Węglokoksu Kraj.

W komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej spółki, Węglokoks Kraj oświadczył, że nie prowadzi sprzedaży węgla za pośrednictwem sklepu internetowego.

Klienci mogą zamawiać nasz węgiel jedynie za pośrednictwem infolinii

– podkreślił Grzegorz Wacławek.

Każdego dnia Węglokoks Kraj kieruje do sprzedaży ok. tysiąc ton węgla opałowego, z czego połowa dostępna jest dla klientów indywidualnych poprzez infolinię (jeden nabywca może kupić do 5 ton), a połowa trafia do instytucji, m.in. przedszkoli, szkół, jednostek publicznych czy małych ciepłowni (do 25 ton).

Infolinia Węglokoksu Kraj – podobnie jak sklep internetowy największego krajowego producenta węgla, Polskiej Grupy Górniczej – jest oblężona; systemy notują ok. 500 prób połączeń na minutę.

Zobacz też: Dla Polaków nadchodzący sezon jesienno-zimowy może się okazać najcięższym od lat
MD/źródło: PAPA

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA