Urzędnicy zbadali grille. Blisko 21 tys. sztuk nie dopuszczono do obrotu

29.09.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Zbadano 21 modeli tj. 23 478 sztuk grilli tradycyjnych, do obrotu nie dopuszczono prawie 21 tys. sztuk – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd ostrzegł, że za wprowadzenie na rynek produktów niespełniających wymagań bezpieczeństwa grozi kara do 100 tys. zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły wspólny projekt kontroli grilli tradycyjnych

– czytamy w komunikacie UOKiK.

Od 1 marca do 31 maja bieżącego roku funkcjonariusze KAS wraz z inspektorami IH skontrolowali i pobrali na granicy do badań laboratoryjnych próbki produktów.

Sprawdziliśmy łącznie 21 modeli (23 478 sztuk) grilli tradycyjnych z czego 9 wytypowaliśmy do zbadania przez ekspertów z laboratorium TÜV Rheinland Polska sp. z o.o. w Poznaniu

– wyjaśnia Urząd.

Zakwestionowaliśmy 5 z 9 zbadanych modeli grilli ze względu na ryzyko poparzenia. W 2 przypadkach część użytkowa uchwytu rusztu była zbyt krótka. W 1 grillu nadmiernie nagrzewały się metalowe elementy uchwytu pokrywy. W 1 grillu wygiął się uchwyt rusztu, co spowodowało ograniczenie możliwości jego przekładania. W 1 grillu stwierdzono nadmierne nagrzewanie się podłoża, na którym stał

– czytamy dalej w komunikacie.

Urząd zaznaczył, że zakwestionował z 17 na 21 modeli grilli tradycyjnych, w tym 16 ze względu na oznakowanie. „W zakresie wymagań konstrukcyjnych zakwestionowaliśmy 5 na 9 zbadanych modeli grilli – 4 z nich miały również nieprawidłowości w oznakowaniu” – podsumował urząd, podkreślając, że nie dopuszczono do obrotu prawie 21 tys. sztuk grilli tradycyjnych – nie spełniały obowiązujących wymagań.

UOKiK zwrócił uwagę, że skuteczną formą eliminowania produktów niezgodnych z normami lub niebezpiecznych, a sprowadzanych spoza UE, jest zatrzymywanie ich przez organ celny już na granicy. 

Zweryfikowaliśmy, czy grille tradycyjne mają: dane identyfikacyjne producenta (importera), informacje identyfikujące produkt (np. model), oznaczenia, ostrzeżenia i instrukcję w jęz. polskim

– podaje UOKiK.

W przypadku części produktów występowała więcej niż jedna niezgodność. „Efekt to utrudnienie w dochodzeniu praw przez konsumenta” – wyjaśnił urząd.

Zwrócono też uwagę, że bezpodstawnie naniesiony na produkt znak CE wprowadza konsumentów w błąd co do spełniania przez produkt wymagań. UOKiK ostrzega, że za wprowadzenie na rynek produktów niespełniających ogólnych wymagań bezpieczeństwa (np. wady konstrukcyjne) przez producenta lub importera – grozi kara do 100 tys. zł, a za każdą niezgodność formalną, np. brak danych producenta/importera – kara do 10 tys. zł. 

MD/źródło: PAP

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA