Sojusznik którego nie było. Moskwa nie może liczyć na pomoc Pekinu

28.02.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Wbrew temu czego się spodziewano, Pekin nie pomaga Moskwie w obchodzeniu nałożonych na nią gigantycznych sankcji finansowych. Chiny pozostają przy polityce równowagi.

Z powodu agresji na Ukrainę, USA i UE przedstawiły wspólny pakiet sankcji, obejmujący m.in. odłączenie banków od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT i silne uderzenie w rosyjski bank centralny.

Od początku spodziewano się, że wsparcie gospodarcze dla obciążonej sankcjami Rosji przyjdzie z Chin. To ostatni duży kraj, który nie potępił napaści na Ukrainę.

Brak chińskiej pomocy

Współpraca z chińskimi bankami, zarówno komercyjnymi jak i centralnymi mogłaby pomóc Rosji. Pekin to ostatnie mocarstwo, które faktycznie mogłoby to zrobić.

Jednak jeszcze przed weekendem Bloomberg podał, że ICBC i Bank of China – dwa z największych chińskich banków państwowych – ograniczają finansowanie zakupów rosyjskich towarów. Chińskie banki przestały oferować akredytywy (rodzaj płatności minimalizujących ryzyko) na zakup surowców (w formie fizycznej) z Rosji.

Wygląda więc na to, że podobnie jak w poprzednich latach, Chiny respektują sankcje narzucane przez Waszyngton.

Rząd Xi Jinpinga jest powściągliwy wobec pomagania w unikaniu sankcji, bo nie chce ryzykować utraty własnego dostępu do rynków USA i UE

– donosi Associated Press.

Zdaniem przedstawiciela wysokiego szczebla amerykańskiej administracji próba pomocy w obchodzeniu sankcji przyniosłaby reputacji Chin „wielką szkodę”.

Ostatnie sygnały sugerują, że Chińczycy nie przychodzą Rosjanom z pomocą.

Rezerwy walutowe

W wyniku sankcji zablokowane zostały rezerwy walutowe banku centralnego Rosji. Niesie to ze sobą ogromne zagrożenie dla Moskwy, której grozi bankructwo i upadek sektora finansowego. Pomóc mógłby Pekin:

Wszyscy wiemy, że Chiny posiadają największe rezerwy walutowe na świecie, a wśród nich dominuje dolar amerykański

– twierdzi Cheng-Yun Tsang, ekspert ds. regulacji finansowych z Narodowego Uniwersytetu Chengchi na Tajwanie.

Wygląda na to, że Pekin stara się zachować równowagę. Próbuje wzmocnić więzi z Moskwą bez otwartego naruszania sankcji, co mogłoby zagrozić jego dostępowi do kluczowych zachodnich rynków eksportowych i międzynarodowego systemu finansowego opartego na dolarze amerykańskim.

Chiny to największy partner handlowy Rosji, zarówno w zakresie eksportu jak i importu. Według chińskich danych celnych w 2021 r. handel Chin z Rosją wzrósł do 146,9 mld USD. Wciąż jest to jednak tylko około jednej dziesiątej wielkości połączonego handlu Chin z USA i UE.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA