Sojusznik którego nie było. Moskwa nie może liczyć na pomoc Pekinu
28 lutego 2022
Redakcja

Sojusznik którego nie było. Moskwa nie może liczyć na pomoc Pekinu

Wbrew temu czego się spodziewano, Pekin nie pomaga Moskwie w obchodzeniu nałożonych na nią gigantycznych sankcji finansowych. Chiny pozostają przy polityce równowagi.

Z powodu agresji na Ukrainę, USA i UE przedstawiły wspólny pakiet sankcji, obejmujący m.in. odłączenie banków od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT i silne uderzenie w rosyjski bank centralny.

Od początku spodziewano się, że wsparcie gospodarcze dla obciążonej sankcjami Rosji przyjdzie z Chin. To ostatni duży kraj, który nie potępił napaści na Ukrainę.

Brak chińskiej pomocy

Współpraca z chińskimi bankami, zarówno komercyjnymi jak i centralnymi mogłaby pomóc Rosji. Pekin to ostatnie mocarstwo, które faktycznie mogłoby to zrobić.

Jednak jeszcze przed weekendem Bloomberg podał, że ICBC i Bank of China – dwa z największych chińskich banków państwowych – ograniczają finansowanie zakupów rosyjskich towarów. Chińskie banki przestały oferować akredytywy (rodzaj płatności minimalizujących ryzyko) na zakup surowców (w formie fizycznej) z Rosji.

Wygląda więc na to, że podobnie jak w poprzednich latach, Chiny respektują sankcje narzucane przez Waszyngton.

Rząd Xi Jinpinga jest powściągliwy wobec pomagania w unikaniu sankcji, bo nie chce ryzykować utraty własnego dostępu do rynków USA i UE

– donosi Associated Press.

Zdaniem przedstawiciela wysokiego szczebla amerykańskiej administracji próba pomocy w obchodzeniu sankcji przyniosłaby reputacji Chin “wielką szkodę”.

Ostatnie sygnały sugerują, że Chińczycy nie przychodzą Rosjanom z pomocą.

Rezerwy walutowe

W wyniku sankcji zablokowane zostały rezerwy walutowe banku centralnego Rosji. Niesie to ze sobą ogromne zagrożenie dla Moskwy, której grozi bankructwo i upadek sektora finansowego. Pomóc mógłby Pekin:

Wszyscy wiemy, że Chiny posiadają największe rezerwy walutowe na świecie, a wśród nich dominuje dolar amerykański

– twierdzi Cheng-Yun Tsang, ekspert ds. regulacji finansowych z Narodowego Uniwersytetu Chengchi na Tajwanie.

Wygląda na to, że Pekin stara się zachować równowagę. Próbuje wzmocnić więzi z Moskwą bez otwartego naruszania sankcji, co mogłoby zagrozić jego dostępowi do kluczowych zachodnich rynków eksportowych i międzynarodowego systemu finansowego opartego na dolarze amerykańskim.

Chiny to największy partner handlowy Rosji, zarówno w zakresie eksportu jak i importu. Według chińskich danych celnych w 2021 r. handel Chin z Rosją wzrósł do 146,9 mld USD. Wciąż jest to jednak tylko około jednej dziesiątej wielkości połączonego handlu Chin z USA i UE.

MD