Siostrzeniec czeczeńskiego przywódcy został szefem rosyjskiego Danone

20.07.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Siostrzeniec czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa został mianowany nowym szefem rosyjskiej spółki zależnej Danone. Stało się to po tym, jak Kreml nakazał państwu przejęcie tymczasowej kontroli nad działalnością francuskiego producenta jogurtów w Rosji. O sprawie pisze agencja REUTERS.

Od czasu inwazji na Ukrainę w 2022 r., wiele zachodnich firm uciekło z Rosji, a niektóre aktywa zostały objęte zarządem państwowym, a bliscy sojusznicy prezydenta Władimira Putina uzyskali nad nimi kontrolę.
Zgodnie z dekretem podpisanym przez Putina w niedzielę, państwo przejęło kontrolę nad rosyjską spółką zależną Danone wraz z browarem należącym do firmy piwowarskiej Carlsberg.

32-letni Yakub Zakriev, wicepremier Czeczenii i minister rolnictwa republiki, objął stanowisko dyrektora generalnego Danone Russia we wtorek. Tak wynika z bazy danych SPARK firmy Interfax, zawierającej dokumenty ujawniające informacje o spółkach w Rosji.

Nominację tę potwierdził Akhmed Dudayev, czeczeński minister polityki narodowej, stosunków zagranicznych i informacji.

„Wybranie go na dyrektora generalnego Danone Rosja pokazuje, że przedstawiciele zespołu prezydenta Czeczenii i Bohatera Rosji Ramzana Achmatowicza Kadyrowa są utalentowanymi i odnoszącymi sukcesy menedżerami” – powiedział Dudajew w swojej aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

„Ma ogromne doświadczenie w pracy na najbardziej odpowiedzialnych stanowiskach”, powiedział Dudayev.

Zakriev nie udzielił komentarza. Danone także odmówił komentarza.

Kadyrow, bliski sojusznik Putina, nazwał Zakriewa w mediach społecznościowych „swoim drogim siostrzeńcem”. Zakriev jest synem Zulai, jednej ze starszych sióstr Kadyrowa i studiował ekonomię na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym.

Przeczytaj też: Rosja przez nałożone sankcje powoli pogrąża się w kryzysie

Nominacja ta jest kolejnym wskaźnikiem skali transferu aktywów trwającego w Rosji od czasu inwazji na Ukrainę. Wskazuje ona również na siłę Kadyrowa, syna byłego prezydenta Czeczenii Achmada Kadyrowa, który został zamordowany w zamachu bombowym w Groznym w 2004 roku.

Wielu inwestorów twierdzi, że w Rosji powstaje nowe pokolenie oligarchów. Lojalność wobec Kremla jest nagradzana skuteczną kontrolą nad aktywami, które generują znaczne przepływy pieniężne i mają duży potencjał wzrostu.

Opracowanie: MO / Reuters

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA