Rosji znów udało się spłacić odsetki

22.03.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Rosja spłaciła 66 mln dolarów odsetek od kolejnej serii obligacji wyemitowanych za granicą. Płatności obsługują amerykańskie banki, i to pomimo sankcji nałożonych przez USA,

Jak poinformował Financial Times, rosyjski rząd przekazał pieniądze na konta w JP Morgan, który jest pełni rolę pośrednika w obsłudze zagranicznego długu Rosji. Bank rozliczył transakcję i przekazał pieniądze do Citibanku, który przekazuje spłaty bezpośrednio wierzycielom.

Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdy Rosji udało się spłacić 117 mln dolarów odsetek. Wcześniej zapowiadał, że należność wypłaci w rublach. Tak się jednak nie stało.

Wśród sankcji nałożonych na Rosję przez USA jest zakaz rozliczeń w dolarze. Gdyby Rosjanie nie spłacili odsetek rozpoczęłaby się wobec nich procedura technicznej niewypłacalności.

To zaś spowodowałoby dalszy spadek ratingu Rosji i zamknęłoby ostatecznie zagraniczne rynki dla finansowania potrzeb pożyczkowych Rosji.

Pomimo wcześniejszych wątpliwości co do tego, Rosji wciąż udaje się spłacać odsetki od obligacji w dolarach. W tym mieściu ma do zapłaty kolejne 549 mln dolarów spłat odsetek od swoich obligacji w walutach obcych. Na początku kwietnia do spłacenia będzie mieć kolejne 2 mld dolarów obligacji.

Jak dotąd JP Morgan i Citibank dokonują rozliczeń za zgodą amerykańskiego Departamentu Stanu.

Inwestorzy nie są pewni, czy kraj będzie w stanie utrzymać spłatę zadłużenia po 25 maja, kiedy wygaśnie zwolnienie z sankcji USA na spłacanie odsetek

– zauważa gazeta.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA