Rosji znów udało się spłacić odsetki
22 marca 2022
Redakcja

Rosji znów udało się spłacić odsetki

Rosja spłaciła 66 mln dolarów odsetek od kolejnej serii obligacji wyemitowanych za granicą. Płatności obsługują amerykańskie banki, i to pomimo sankcji nałożonych przez USA,

Jak poinformował Financial Times, rosyjski rząd przekazał pieniądze na konta w JP Morgan, który jest pełni rolę pośrednika w obsłudze zagranicznego długu Rosji. Bank rozliczył transakcję i przekazał pieniądze do Citibanku, który przekazuje spłaty bezpośrednio wierzycielom.

Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdy Rosji udało się spłacić 117 mln dolarów odsetek. Wcześniej zapowiadał, że należność wypłaci w rublach. Tak się jednak nie stało.

Wśród sankcji nałożonych na Rosję przez USA jest zakaz rozliczeń w dolarze. Gdyby Rosjanie nie spłacili odsetek rozpoczęłaby się wobec nich procedura technicznej niewypłacalności.

To zaś spowodowałoby dalszy spadek ratingu Rosji i zamknęłoby ostatecznie zagraniczne rynki dla finansowania potrzeb pożyczkowych Rosji.

Pomimo wcześniejszych wątpliwości co do tego, Rosji wciąż udaje się spłacać odsetki od obligacji w dolarach. W tym mieściu ma do zapłaty kolejne 549 mln dolarów spłat odsetek od swoich obligacji w walutach obcych. Na początku kwietnia do spłacenia będzie mieć kolejne 2 mld dolarów obligacji.

Jak dotąd JP Morgan i Citibank dokonują rozliczeń za zgodą amerykańskiego Departamentu Stanu.

Inwestorzy nie są pewni, czy kraj będzie w stanie utrzymać spłatę zadłużenia po 25 maja, kiedy wygaśnie zwolnienie z sankcji USA na spłacanie odsetek

– zauważa gazeta.

MD