Rosjanie wykorzystywali szwajcarski bank by dalej móc korzystać z kart Visa i Mastercard [AKTUALIZACJA]

17.03.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Obywatele Rosji otwierają wirtualne karty Visa i Mastercard w szwajcarskim banku internetowym Dukascopy Bank, w celu ominięcia sankcji – donosi radio Swoboda.

W związku z agresją na Ukrainę Visa i Mastercard zawiesiły prowadzenie działalności w Rosji. Rosjanie nadal mogą używać tych kart do transakcji dokonywanych w kraju, jednak nie obsługują one już płatności poza granicami państwa, czyli m.in. zakupów na zagranicznych stronach internetowych.

Jednak i na ten problem Rosjanie znajdują sposoby. Wielu z nich przechodzi do chińskiej sieci UnionPay, inni korzystają z oferty szwajcarskiego banku internetowego Dukascopy Bank, który oferuje wirtualne karty Visa i MasterCard.

Na stronie banku otwarcie konta wielowalutowego jest dostępne dla wszystkich, z wyjątkiem mieszkańców Wenezueli, Korei Północnej i Iranu. Wciąż dostępna jest zatem dla mieszkańców objętej sankcjami Rosji.

Konto wielowalutowe, jak wskazano na stronie internetowej, zapewnia dostęp m.in. do plastikowej lub wirtualnej karty Visa/Mastercard. Po jej zamówieniu można „płacić za towary i usługi wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty Visa/Mastercard”.

Środki na konto otwarte w Dukascopy Bank można wpłacać zwykłym przelewem bankowym lub osobistą kartą płatniczą.

Call center szwajcarskiego banku odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy obywatele Rosji mogą otworzyć w nim konto, aby otrzymać kartę. Nie ma ograniczeń w używaniu jej w Europie.

Jednak call center zaznaczyło, że mogą pojawić się trudności, w przypadku uzupełnienia konta w rosyjskich bankach.

Dla kilku banków mamy ograniczenia, na przykład Sbierbank, WTB, Bank Rosji i nie przyjmujemy depozytów od kilku innych

– powiedzieli.

Według operatora call center, aktualnie jest długa kolejka obywateli Rosji chcących otworzyć konto w Dukascopy Bank:

Od razu ostrzegam, że kolejka jest naprawdę długa, otwarcie konta może zająć nawet trzy dni, z powodu dużej ilości klientów.

Ukraińcy złożyli skargę do szwajcarskiego regulatora rynku finansowego. Według nich istnieją podejrzenia, co do tego, że ​​„szwajcarski bank Dukascopy Bank SA nie zastosował się do ustawodawstwa Konfederacji Szwajcarskiej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcji wobec Federacji Rosyjskiej”.

Aktualizacja

Po publikacji naszego tekstu skontaktowali się z nami przedstawiciele Dukascopy Bank. Jak poinformowali, usługa została już wyłączona:

Dukascopy wstrzymało tę usługę z dniem 16.03, o czym świadczą również różne artykuły w ukraińskich mediach

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA