Rada UE przyjęła dyrektywę o minimalnych opodatkowaniu wielkich grup kapitałowych
W dniu 15 grudnia 2022 r. Rada UE przyjęła dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii. Wprowadza ona minimalny 15-procentowy podatek od dochodów osób prawnych. Ma zacząć obowiązywać po 31 grudnia 2023 r.
Dyrektywa wejdzie w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie mają czas do 31 grudnia 2023 r. na dokonanie transpozycji dyrektywy do prawa krajowego.
Kogo dotyczy minimalny podatek?
Nowe przepisy będą dotyczyć międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych, których łączny roczny obrót wynosi minimum 750 milionów euro, a ich efektywna stawka podatkowa jest niższa od 15 proc.
Podatek nie będzie dotyczył m.in. organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych, funduszy emerytalnych oraz niektórych funduszy nieruchomościowych.
Analogiczny mechanizm jest opracowywany na poziomie OECD. Niezależnie od międzynarodowych regulacji niektóre państwa już rozpoczęły konsultacje publiczne w zakresie wdrożenia analogicznego rozwiązania do krajowego prawa (vide Szwajcaria, Australia, Kanada), a Wielka Brytania i Korea Południowa mają już gotowe projekty własnych przepisów.
Celem regulacji jest walka z agresywną optymalizacją podatkową prowadzącą do erozji bazy podatkowej oraz przenoszenia przez spółki zysków do krajów o najniższym opodatkowaniu.
MD/źródło: PWC