PZPN

PZPN i Ekstraklasa zmienią praktyki. Chodzi o opłaty za „korzystanie z wyników rozgrywek”

25.01.2024
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Po interwencji Prezesa UOKiK, PZPN i  Ekstraklasa SA zmieniły swoje praktyki, które mogły stanowić nadużywanie pozycji dominującej. Zastrzeżenia budził sposób ustalania opłaty za zgodę na wykorzystywanie wyników rozgrywek piłki nożnej.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnałach dotyczących działań Polskiego Związku Piłki Nożnej i spółki Ekstraklasa, organizatora rozgrywek najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce. Z uzyskanych informacji wynikało, że związek pobierał od firm bukmacherskich stałą opłatę w wysokości 0,5 proc. całkowitych przychodów brutto za udostępnienie wyników rozgrywek sportowych. Zastrzeżenia budził fakt, że opłata była ustalana w oparciu o całkowite przychody firmy bukmacherskiej, niezależnie od tego, czy zostały one wygenerowane przez rozgrywki organizowane przez PZPN i Ekstraklasę, czy też inne wydarzenia. Taka praktyka mogła być uznana za nadużywanie pozycji rynkowej przez Polski Związek Piłki Nożnej i Ekstraklasę SA. 

W toku prowadzonego przez nas postępowania wyjaśniającego PZPN i Ekstraklasa zmieniły sposób naliczania i wysokość opłaty za wykorzystywanie wyników rozgrywek piłkarskich. Nowy mechanizm naliczania opłat uznajemy za satysfakcjonujący z punktu widzenia prawa antymonopolowego, co kończy w tym zakresie nasze działania wobec PZPN i Ekstraklasy

– mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Podstawą nowego modelu rozliczeń są przychody bukmacherów osiągane wyłącznie z tytułu zakładów dotyczących rozgrywek polskich drużyn piłkarskich. Dodatkowo, związek obniżył pobierane stawki. Pierwsza umowa na nowych zasadach została podpisana pod koniec 2022 r. Od tego czasu PZPN zmienia zasady rozliczeń z kolejnymi bukmacherami.

Koniec z nadużywaniem pozycji dominującej

Rozwiązanie to jest niewątpliwie bardziej korzystne dla bukmacherów. Wygenerowanych zysków z tytułu innych zakładów, niż te na zdarzenia organizowane przez PZPN, nie powinno się przekazywać ani do związku piłki nożnej ani jakiegokolwiek innego w przypadku innych dyscyplin. Byłaby to jawna niesprawiedliwość, z jakiego bowiem tytułu zysk wygenerowany za zakłady zawarte na rozgrywki koszykarskiej Euroligi czy skoków miałby zasilać budżet PZPNu? Jest to wykorzystywanie pozycji dominującej, wręcz monopolistycznej, i zmuszanie przez to do zawierania niekorzystnych umów, jak trafnie zauważył UOKIK.

– uważa Mateusz Janik, prawnik, ekspert prawa sportowego.

Zgodnie z prawem antymonopolowym podmiot, który posiada pozycję dominującą na danym rynku, nie może wykorzystywać jej na niekorzyść swoich konkurentów, kontrahentów czy konsumentów. W prawie konkurencji istnieje domniemanie, że jeśli udział przedsiębiorcy w rynku właściwym przekracza 40 proc., to ma on pozycję dominującą.

Nadużywanie pozycji dominującej może polegać np. na narzucaniu uciążliwych warunków umów, które przynoszą dominantowi nieuzasadnione korzyści lub stosowaniu nieuczciwych cen. Jednak aby mówić o cenach nadmiernie wygórowanych to ceny produktów lub usług muszą być zawyżone „znacznie” i być stosowane „trwale”. Oznacza to, że tylko w szczególnych sytuacjach stosowanie wysokiej ceny (ceny niesłusznej w ocenie konsumentów) stanowi naruszenie prawa antymonopolowego.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA