Pociąg na dworcu

Przewoźnicy kolejowi znów podnoszą ceny biletów i to aż o kilkanaście procent

01.08.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Już poniedziałek 1 sierpnia w życie weszły nowe, wyższe ceny biletów – m.in. w Polregio i SKM Trójmiasto. Na niektórych trasach koszt podróży pociągiem wzrośnie nawet o 15 proc.

W przypadku Polregio wzrost o około 15 proc., oznacza, że w zależności od trasy, bilety będą droższe od 50 gr do kilku złotych. Prócz tego przewoźnik podwyższył również kary za jazdę bez ważnego biletu – do 100 zł. Wcześniej było to 60 zł.

Podwyżkę cen biletów rzecznik Polregio Bartłomiej Rodak tłumaczy inflacją:

W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły aż o 15,5 procent. Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty – energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania

Polregio to kolejny przewoźnik który podniósł ceny biletów. Wcześniej w maju podobnie postąpiły Koleje Śląskie, natomiast w lipcu – Koleje Mazowieckie.

Prócz Polregio i SKM Trójmiasto 1 sierpnia ceny biletów wzrosły także dla pasażerów Kolei Wielkopolskich i Kolei Dolnośląskich.

SKM Trójmiasto podniosło ceny biletów już po raz drugi w ciągu ostatnich 9 miesięcy.

Drożeje energia elektryczna. Rosną koszty pracy. Dlatego jesteśmy zmuszeni wprowadzić nowe ceny w ramach Taryfy Pomorskiej

– powiedział w lipcu decyzję o podwyżce marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Wszyscy przewoźnicy zwracają uwagę na rosnące koszty użytkowania i energii i tłumaczą, że są zmuszone przerzucić je na pasażerów.

Inne podejście do tego problemu zastosowano w Niemczech, gdzie wprowadzono bilet miesięczny na koleje regionalne za jedyne 9 euro. Nakłoniło to wielu kierowców do korzystania z transportu publicznego i nawet stało się instrumentem służącym do walki z z inflacją.

MD/źródło: 300gospodarka

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA