Elektrownia atomowa

Przełom we Włoszech. Po 33 latach kraj wraca do atomu

11.05.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Rządy Giorgi Meloni doprowadziły do prawdziwej rewolucji we włoskiej energetyce. Tamtejszy parlament poparł we wtorek plan włączenia energetyki jądrowej do miksu energetycznego. Oznacza to, że po ponad trzydziestu trzech latach Włochy wracają do atomu.

Włoski parlament zgodził się na plan rządu premier Giorgii Meloni. Zakłada on włączenie energetyki jądrowej do miksu energetycznego Włoch. Do 2050 r. moc jądrowa z siedmiu elektrowni ma wynieść 35 GW.

Powrót po 33 latach

Od czasu objęcia urzędu pod koniec ubiegłego roku premier Włoch Giorgia Meloni otwarcie popiera reaktywację dawno zamkniętych elektrowni jądrowych w tym kraju. Wszystkie reaktory zostały wyłączone do 1990 roku po referendum w 1987 roku, zorganizowanym zaraz po katastrofie w Czarnobylu.

Badania i testy [w dziedzinie energetyki jądrowej] poczyniły w ostatnich dekadach ogromne postępy. Energia jądrowa czwartej generacji, zdaniem naukowców, jest równie bezpieczna, co czysta.

– oświadczyło cytowane przez Montel włoskie ministerstwo energii. Atom ma także pomóc osiągnąć cele dekarbonizacji określone przez Unię Europejską

MD/źródło: Energetyka24/Montel

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA