McDonald

Pracownicy poznańskiego McDonalda mieli dość i założyli związek zawodowy. Część straciła pracę

26.06.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Pracownicy restauracji McDonald’s z Poznania założyli związek zawodowy. Chcą m.in. wyższej stawki godzinowej oraz płatnej, 30-minutowej przerwy. Na razie o ewentualnych korzyściach nie ma mowy, za to niektórzy pracownicy twierdzą, że nie przedłużono im umowy właśnie ze względu na przynależność do związku zawodowego.

Pracownicy restauracji McDonald’s zlokalizowanego w galerii handlowej Avenida przy Dworcu Głównym w Poznaniu postanowili polepszyć warunki swojej pracy. W tym celu założyli „Solidarność:” w lokalu amerykańskiej sieci fast food, funkcjonującym na zasadzie franczyzy.

Chcielibyśmy rozwiązywać problemy przede wszystkim poprzez dialog. Chcemy, żeby było obustronne zrozumienie, bo nie ma pracowników bez pracodawcy, jak i nie ma pracodawcy bez pracowników. Dlatego liczymy, że uda się nam porozmawiać z pracodawcą i że zrozumie nasze racje oraz uzna, że warto dbać o swoich pracowników bardziej niż obecnie

– powiedział Radiu Poznań Grzegorz Szczerski, przewodniczący Tymczasowej Komisji Zakładowej.

To jedyny związek zawodowy pracowników McDonalda w Polsce.

Wyższa stawka, dłuższa przerwa

Pracownicy domagają się poprawienia warunków pracy. Chcą podniesienia początkowej stawki z 21 do 22 zł za godzinę. Domagają się też 30-minutowej, płatnej przerwy. Aktualnie jest to zaledwie 15 minut. Zdaniem założycieli związku do zestawu problemów dochodzi konflikt z kierownikiem.

Franczyzowy lokal nie przedłużył trzymiesięcznych umów na okres próbny m.in. osobom, które należały do związku. Sieć twierdzi, że to przypadek.

Zdaniem związkowców nie doszło do wcześniej zapowiedzianej rozmowy z kierownikiem, gdy umowa zbliżała się do końca. Niedługo później pracownik dowiedział się, że nie zostanie przedłużona. Jego zdaniem miało to związek z jego przystąpieniem do związku zawodowego. Bez podania powodu zwolniono także kilku innych pracowników, przy równoczesnym prowadzeniu rekrutacji i zatrudnianiu kolejnych osób.

MD/źródło: Radio Poznań/Gazeta Wyborcza/Nowy Obywatel

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA