Niemcy, Berlin

Po raz kolejny Niemcy nie zdołały osiągnąć celów klimatycznych

09.01.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemcy nie osiągneli swoich celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Stało się to już po raz kolejny – wynika z oceny think tanku Agora Energiewende 2022.

Jak wynika z opublikowanych 4 stycznia wyliczeń, niemiecka emisja w ubiegłym roku wyniosła ok. 761 mln ton CO2. To wynik podobny do tego z 2021 roku. Oznacza to, że cel klimatycznym, jakim było ograniczenie emisji do 756 mln ton CO2 nie został osiągnięty, lecz przekroczony o pięć milionów ton.

W raporcie zaznaczono, że zużycie energii w 2022 roku wprawdzie spadło o 4,7 procent w porównaniu z 2021 rokiem, jednak zwiększone zużycie węgla i ropy naftowej zniwelowało redukcję emisji uzyskaną dzięki oszczędzaniu energii.

Zamiast tego emisje CO2 w sektorze energetycznym wzrosły nawet o osiem milionów w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych think tanku po raz kolejny nie osiągnięto także celów emisyjnych w obszarze transportu i budynków.

Emisja CO2 uległa zatem stagnacji pomimo mniejszego zużycia energii, stosunkowo wysokich temperatur i korzystnych warunków dla elektrowni wiatrowych i słonecznych.

To sygnał ostrzegawczy, jeśli chodzi o osiągnięcie celów klimatycznych

– powiedział szef Agory Simon Mueller. Dodał też, że koalicja rządowa nie zdołała zrealizować zapowiadanego natychmiastowego programu na rzecz ochrony klimatu. W jego opinii w 2023 roku rząd Niemiec musi odwrócić ten trend.

Według przyjętego celu do 2030 roku Niemcy miały zmniejszyć emisję o 65 proc. w porównaniu z rokiem 1990.

Największym obszarem problemowym wśród wszystkich sektorów pozostaje transport. Według Agory emisja CO2 w sektorze transportu wyniosła 150 mln ton i była tym samym znacznie wyższa niż dozwolone i zakładane w ustawie dotyczącej ochrony klimatu 139 mln ton.

MD/źródło: DW

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA