Po pandemii i wojnie pora na suszę. W tym roku żywność znacząco podrożeje

18.05.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Żywność już teraz gwałtownie drożeje, a będzie jeszcze gorzej. Prócz konsekwencji pandemii i wojny na Ukrainie na jej ceny wpłynie także utrzymująca się susza, która najprawdopodobniej sprawi, że tegoroczne plony będą znacznie słabsze.

Koszty produkcji żywności rosną z miesiąca na miesiąc. Jest to efekt wielu czynników – droższego paliwa, wzrostów cen energii i nawozów. Do tych problemów dochodzi właśnie kolejny – trwająca susza. To właśnie z jej powodu Indie zakazały eksportu pszenicy ze swojego kraju.

Największa susza od lat

O zagrożeniu suszą ostrzega od lat prof. Paweł Rowiński, hydrolog i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Twierdzi on, że tego lata Polskę dotknie jedna z najpoważniejszych susz w całej jej historii.

Ekspert podkreśla, że już zeszłoroczna susza była dotkliwa, ale skutki tegorocznej, o ile w ciągu następnych kilku tygodni nie pojawi się deszcz, będą o wiele dotkliwsze.

Również najnowsze doniesienie z Instytutu Me

Niestety najnowsze doniesienia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego są bardzo pesymistyczne. Znacznie wzrosło zagrożenie suszy, a wszystko z powodu braku opadów w marcu i w kwietniu. W województwie lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, a także łódzkim wskaźnik wilgotności w glebie spada.

Zdaniem instytutu wystąpienie suszy jest najbardziej prawdopodobne w zachodniej i środkowej w Polsce, może jednak wystąpić również na wschodzie i na Pomorzu. Co gorsza, wystąpić mogą tzw. opady burzowe, co uniemożliwi odbudowę wilgotności gleby.

Żywność będzie jeszcze droższa

Brak opadów stwarza ryzyko wystąpienia tzw. suszy rolniczej, co może mieć bardzo negatywny wpływ na krajową produkcję. To zaś przyczyni się do znacznego wzrostu cen żywności.

Mniejsza produkcja w Polsce, z uwagi na suszę, będzie skutkować wzrostami cen zwłaszcza w obszarze owoców i warzyw

– komentuje Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP

Natomiast Jakub Olipra, ekspert Credit Agricole zauważa, że susza będzie problemem nie tylko w Polsce, ale takze w Europie Zachodniej, USA i Brazylii:

Będzie ona dodatkowo powodować wzrost cen zbóż, a lokalnie będzie sprzyjać także wzrostowi cen warzyw i owoców

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA