Noworodek

Niemcy: Lockdown wywołał wzrost liczby urodzeń

15.07.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Wprowadzenie lockdownu spowodowało wzrost liczby urodzeń w Niemczech. Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej w 2021 roku na świat przyszło ponad 700 tysięcy dzieci.

Z opublikowanego w czwartek badania Instytutu Gospodarki Niemieckiej, w 2021 roku urodziło się w Niemczech 796 tysięcy dzieci. To najwyższa liczba urodzeń od 1997 roku, kiedy wyniosła ona 812 tys.

Z danych wynika również, że w ostatnim kwartale 2021 roku urodziło się o siedem procent więcej dzieci niż w tym samym okresie 2019 roku.

Dostrzegalne są jednak silne różnice między regionami kraju. We wschodnich krajach związkowych –oprócz Berlina – liczba urodzeń w 2021 roku była o pięć procent niższa niż w 2019 roku. Liczba noworodków w byłym NRD systematycznie spada od 2016 roku.

Z drugiej strony w okresie 2021 odnotowano wzrost liczby urodzeń o 4,7 procent, szczególnie w południowych krajach związkowych Niemiec, takich jak Badenia-Wirtembergia i Bawaria.

Wyż demograficzny nie będzie trwały

Autor badań w IW Wido Geis-Thoene wykorzystał do własnych obliczeń dane Niemieckiego Urzędu Statystycznego. Jednak jego zdaniem wyż demograficzny odnotowany w 2021 drugim roku pandemii nie utrzyma się.

Z badania IW wynika bowiem, że silny wzrost urodzeń w ubiegłym roku był w przeważającej mierze wynikiem lockdownu. Utrzymywać będzie się także spadek urodzeń w Niemczech Wschodnich.

W niektórych regionach na zachodzie kraju wskaźniki urodzeń są obecnie w fazie stagnacji, jednak ma tam miejsce duży napływ migrantów do Niemiec, co może oznaczać, że w przyszłości potrzeba będzie więcej szkół i przedszkoli.

Dlatego trzeba uważnie obserwować rozwój demograficzny w najbliższych latach

– wskazuje Wido Geis-Thoene. W

skali kraju należy się spodziewać znacznego spadku liczby urodzeń.

Zobacz też: Wzrost światowej populacji zwolnił do poziomu z 1950. Europa błyskawicznie wymiera
MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA