Niemiecki paszport i karta szczepień na białym tle.

Niemcy: Koniec z ekspresowym przyznawaniem obywatelstwa

11.04.2025
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Nowa niemiecka koalicja rządząca, złożona z centroprawicowej unii CDU/CSU oraz centrolewicowej SPD, zamierza zlikwidować przyspieszoną, trzyletnią ścieżkę uzyskania obywatelstwa dla dobrze zintegrowanych imigrantów – wynika z opublikowanej w tym tygodniu umowy koalicyjnej. Jednocześnie utrzymane zostaną pięcioletnia procedura naturalizacji oraz możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa.

Koniec ekspresowej naturalizacji

Trzyletnia ścieżka obywatelstwa, wprowadzona w czerwcu ubiegłego roku przez poprzednią koalicję SPD, Zielonych i FDP, wymagała od kandydatów zaawansowanej znajomości języka niemieckiego na poziomie C1 oraz udokumentowania szczególnych osiągnięć w integracji, takich jak wolontariat czy sukcesy zawodowe lub akademickie. CDU i jej bawarska siostrzana partia CSU od początku krytykowały ten model, określając go mianem „turbo” naturalizacji.

Niektórzy konserwatywni krytycy twierdzą, że trzy lata pobytu w Niemczech to za krótki czas, by uzyskać niemiecką narodowość

– wskazują przedstawiciele CDU/CSU.

Zgodnie z nową umową koalicyjną, przyspieszona ścieżka zostanie zniesiona. Imigranci wciąż będą jednak mogli ubiegać się o obywatelstwo po pięciu latach nieprzerwanego pobytu w Niemczech, przy znajomości języka na poziomie B1, zgodnie z reformą z zeszłego roku.

Podwójne obywatelstwo zostaje

Przed reformą z 2023 roku posiadanie podwójnego obywatelstwa między Niemcami a krajem spoza UE było w dużej mierze niedozwolone. Po zmianach liczba wniosków o naturalizację znacząco wzrosła, szczególnie wśród licznej społeczności tureckiej w Niemczech. Choć lider CDU i prawdopodobny przyszły kanclerz Friedrich Merz wyrażał sceptycyzm wobec podwójnego obywatelstwa, w trakcie negocjacji koalicyjnych z SPD osiągnięto kompromis, który utrzymuje tę możliwość. – Podwójne obywatelstwo pozostanie dostępne – potwierdza umowa koalicyjna.

Koalicja CDU/CSU i SPD ostatecznie wycofała się również z pomysłu odbierania niemieckiego obywatelstwa osobom posiadającym podwójne obywatelstwo. Wcześniej rozważano, czy naturalizowani obywatele, którzy popierają terroryzm, przejawiają antysemityzm lub nawołują do obalenia demokratycznego porządku, mogliby tracić niemiecką narodowość.

SPD krytykowała ten pomysł, argumentując, że niemieckie obywatelstwo byłoby „mniej warte” dla osób z podwójnym obywatelstwem

– wskazują źródła w partii. Propozycja spotkała się także z ostrą krytyką stowarzyszeń migrantów w Niemczech.

Zamiast tego nowa koalicja zapowiada analizę możliwości wydalania osób nawołujących do obalenia demokratycznego porządku, ale dotyczyć to będzie wyłącznie nie-obywateli, a nie osób z podwójnym obywatelstwem.

Źródło: Deutsche Welle

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA