Mandarynki zamiast pieniędzy. Rosja wróciła do barteru
Rosyjskie firmy ustanowiły system handlu barterowego z Pakistanem, aby ułatwić wymianę gospodarczą bez konieczności dokonywania transakcji pieniężnych. W ten sposób chcą pokonać wyzwania związane z płatnościami wywołane zachodnie sankcje wobec Moskwy.
Alternatywne porozumienie handlowe zostało podpisane na pierwszym Forum Handlowo-Inwestycyjnym Pakistanu i Rosji w Moskwie. Według rosyjskich mediów państwowych TASS, pierwszą rosyjską firmą, która skorzysta z tego mechanizmu, będzie Astarta-Agrotrading, która dostarczy Pakistanowi ciecierzycę i soczewicę. Pakistańska firma Meskay + Femtee Trading Company odwzajemni się, dostarczając mandarynki i ryż.
Zgodnie z warunkami umowy Rosja wyeksportuje 20 tys. ton ciecierzycy, podczas gdy Pakistan dostarczy równoważną ilość ryżu. Inny kontrakt stanowi, że Rosja wyśle 15 tys. ton ciecierzycy i 10 tys. ton soczewicy w zamian za 15 tys. ton mandarynek i 10 tys. ton ziemniaków.
Powrót do barteru
Według Nasira Hamida, wiceministra handlu Pakistanu, system barterowy został stworzony z powodu „trudności z wzajemnymi płatnościami”.
Podczas gdy transakcje pieniężne są pod coraz większą kontrolą z powodu międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji w odwecie za jej inwazję na Ukrainę, systemy barterowe oferują firmom sposób na obejście komplikacji poprzez bezpośrednią wymianę towarów, a nie poprzez płatności bankowe. Takie transakcje pomagają uniknąć uwagi organizacji monitorujących, których zadaniem jest zapewnienie przestrzegania sankcji.
To nie jest pierwsze testowanie handlu barterowego przez Rosję jako rozwiązania problemów z płatnościami. W sierpniu Reuters poinformował, że Rosja prowadziła rozmowy z Chinami na temat wznowienia handlu barterowego, w szczególności w zakresie metali i produktów rolnych. Jednak projekt ten powoli nabierał rozpędu, ponieważ poszczególne firmy miały problemy ze spełnieniem konkretnych potrzeb obu stron.
Przed upadkiem Związku Radzieckiego umowy barterowe były powszechne między Pekinem a Moskwą.
W maju prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping zorganizowali trzydniowy szczyt, na którym przeciwdziałanie sankcjom USA na wzajemne płatności było kluczowym tematem ich dyskusji. Poza umowami barterowymi Rosja i Chiny pracują również nad ustanowieniem systemu płatności BRICS Bridge. Rynki wschodzące są generalnie zainteresowane tworzeniem alternatywnych systemów płatności, choć nie oczekuje się, że zaczną one działać najwcześniej w 2028 roku.
MD/źródło: IntelliNews/The Moscow Times