Już wkrótce urlop rodzicielski dla ojców znacznie się wydłuży

07.04.2023
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Wchodząca w życia nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi przysługujący ojcom 9-tygodniowy niezbywalny urlop. Obecnie aż 18 tygodni wynosi średnia różnica w zakresie skłonności do podjęcia urlopu rodzicielskiego pomiędzy kobietami i mężczyznami. Ojcowie w Polsce są skłonni spędzić na urlopie rodzicielskim średnio 19 tygodni – czytamy w tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Obecnie po urodzeniu dziecka kobietom przysługuje 14 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Następnie mogą wykorzystać kolejne 6 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, który może zostać przekazany ojcu dziecka w całości lub w części.

Większe zaangażowanie ojców w opiekę

Wyłączny urlop ojcowski przysługuje jedynie w wymiarze 2 tygodni, niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Po wprowadzeniu zmian wymiar urlopu rodzicielskiego zwiększony zostanie do 41 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej. Z tej puli 9 tygodni stanowić będzie niezbywalną, płatną część urlopu rodzicielskiego do wykorzystania przez jednego z rodziców.

Celem zmian jest zwiększenie zaangażowania mężczyzn w opiekę i łagodzenie nierówności. Podobne rozwiązania były już wcześniej stosowane w innych krajach, w których przynosiły pozytywne rezultaty. W Islandii w wyniku wprowadzonych zmian znacznie wzrosła liczba ojców, którzy zdecydowali się na płatny urlop rodzicielski. Skorzystało z niego aż 85 proc. uprawnionych.

Barierą w wykorzystywaniu przez mężczyzn urlopów rodzicielskich jest m.in. kwestia finansowa. W Islandii kilka lat po wprowadzeniu reformy obniżenie kwoty świadczeń z tytułu urlopu rodzicielskiego negatywnie wpłynęło na wykorzystanie ich przez ojców.

Nierówność pozostaje

W Polsce zasiłek uzyskiwany podczas urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru. Matka dziecka będzie miała prawo do złożenia wniosku o równy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc., a zatem więcej niż dla ojca.

Ta nierówność może negatywnie wpłynąć na decyzje mężczyzn dotyczące urlopów.

– oceniają analitycy PIE.

Chociaż polscy ojcowie rzadko korzystają z urlopów rodzicielskich, istnieje potencjał, by zwiększyć ich zaangażowanie w tym zakresie. W opublikowanym ostatnio artykule zaprezentowano średnią skłonność młodych mężczyzn i kobiet planujących mieć dzieci do wykorzystywania urlopów rodzicielskich w 37 krajach całego świata.

Polacy byliby średnio skłonni spędzić na urlopie rodzicielskim około 19, a Polki 37 tygodni. Luka w zakresie skłonności do podjęcia urlopu rodzicielskiego, czyli średnia różnica między kobietami a mężczyznami, wyniosła w Polsce około 18 tygodni. Widać więc, że fakt, iż dotychczas mężczyźni w Polsce rzadko korzystają z urlopów rodzicielskich, nie wynika wyłącznie z ich preferencji, ale także z innych ograniczeń.

Dokonujące się zmiany w Kodeksie pracy mogą być jednym z czynników pozwalających – zwłaszcza w dłuższym okresie – przełamywać te ograniczenia.

– czytamy w tygodniku.

MD/źródło: Tygodnik PIE.

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA