Grupa Orlen bada możliwości inwestycyjne na Litwie
Możliwości inwestowania w infrastrukturę OZE, postępy realizowanej właśnie inwestycji w Możejkach, pozycja na rynku litewskim i krajów bałtyckich oraz plany rozwoju – to główne tematy dzisiejszego spotkania Premier Litwy, Ingridy Simonite z Prezesem Zarządu ORLEN, Ireneuszem Fąfarą.
Obecnie ORLEN Lietuva realizuje wartą 970 mln euro inwestycję w instalację do pogłębionego przerobu ropy naftowej, która wzmocni potencjał produkcyjny rafinerii w Możejkach.
Litwa jest dla Grupy ORLEN strategicznym rynkiem. To tutaj działa jedna z najnowocześniejszych rafinerii, która po zakończeniu inwestycji hydrokrakingu zwiększy produkcję wysokomarżowych produktów o 12 punktów procentowych, wzmacniając bezpieczeństwo energetycznego krajów bałtyckich. To inwestycja szczególnie mi bliska, bo jako prezes ORLEN Lietuva od początku uczestniczyłem w procesie jej przygotowania. Jednocześnie myślimy o dalszych możliwościach rozwoju na rynku litewskim, przede wszystkim w kontekście odnawialnych źródeł energii. Energia pozyskana z OZE nie tylko zagwarantuje stabilne źródła, ale również wesprze dekarbonizację naszych aktywów rafineryjnych
– powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN.
ORLEN widzi też potencjał w rozwoju aktywów offshore na Litwie. W plany związane z rozwojem energetyki odnawialnej wpisuje się też możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru. Spółka analizuje także możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach.
ORLEN Lietuva jest największym płatnikiem podatków na Litwie. Od 2006 roku ORLEN wydał prawie 4,5 miliarda dolarów na zakup i modernizację rafinerii. ORLEN zatrudnia bezpośrednio około 1500 osób, będąc najważniejszym pracodawcą w regionie Możejek i jednym z kluczowych pracodawców na Litwie. ORLEN posiada także terminal w Butyndze, przez który importowana jest ropa naftowa – jest to bardzo ważny filar w łańcuchu dostaw, a także jest właścicielem terminala Mockava – stacji przeładunkowej wykorzystywanej do eksportu wyrobów do Polski i Ukrainy.
MD