Gigantyczna fuzja właściciela TVN i WarnerMedia

23.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Komisji Europejskiej zgodziła się bezwarunkowo na fuzję koncernów Discovery i WarnerMedia. Pierwszy z nich od blisko czterech lat jest właścicielem Grupy TVN w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 r., a zgodzić się na nią będzie musiało jeszcze walne zgromadzenie akcjonariuszy koncernu.

– Zgoda Komisji Europejskiej to krok milowy do sfinalizowania naszej ogłoszonej transakcji z AT&T.

 – komentuje David Zaslav, prezes i CEO w Discovery, który ma stanąć na czele połączonego podmiotu.

O planowanej fuzji Discovery i WarnerMedia wiadomo od maja br. W jej wyniku większościowym akcjonariuszem będą obecni akcjonariusze AT&T, w których rękach pozostanie 71 proc. walorów. Ponadto AT&T w ramach transakcji otrzyma 43 mld dol. w gotówce, obligacjach i w postaci zmniejszenia zadłużenia WarnerMedia. Do obecnych akcjonariuszy Discovery będzie należeć 29 proc. walorów.

Połączone koncerny mają działać pod nazwą Warner Bros. Discovery.

Naszą wspólną wizją jest firma zajmująca się czystą rozrywką. Łącząca najbardziej cenione formaty na świecie z najlepszych gatunków programowych, w tym telewizji i filmów premium, animacji, światowego sportu i wiadomości, dzieci i rodzin, stylu życia – rozrywka pod jednym dachem.

– poinformował David Zaslav

Do WarnerMedia należą przede wszystkim nadawcy telewizyjni CNN, HBO i Cartoon Network, a także wytwórnia filmowa Warner Bros. W rezultacie fuzji powstanie medialny gigant nadający w 220 krajach, w tym oczywiście w Polsce.

Lex TVN, jak media nazwały nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach.

KŚ/źródło: wirtualnemedia.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA