Już co czwarta stacja w Polsce należy do Orlenu
Pod koniec ubiegłego roku w Polsce działało 7898 stacji paliw. Niemal co czwarta z nich należy do PKN Orlen. W sumie koncern ma na terenie naszego kraju 1920 obiektów – informuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Stacje paliwowe zlokalizowane w Polsce stanowią 2/3 wszystkich należących do PKN Orlen. Koncern jest obecny już w pięciu europejskich krajach, a wkrótce dojdzie szósty.
Ćwierć rynku w rękach Orlenu
Jak wynika z raportu POPiHN stacje paliw należące do PKN Orlen stanowią około 1/4 wszystkich stacji paliw w Polsce. Daje to polskiemu koncernowi naftowemu wiodące miejsce na rodzimym rynku. W ubiegłym roku Orlen zyskał na terenie naszego kraju 101 stacji.
Wiele wskazuje na to, że to tempo rozwoju koncernu się utrzyma i w 2023 roku liczba stacji PKN Orlen w naszym kraju przekroczy 2 tysiące.
Równocześnie Orlen prowadzi ekspansje na innych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak informowaliśmy kilka dni temu, koncern wkrótce zyska kilkanaście nowych stacji w południowych Niemczech.
W naszej strategii wyraźnie zapowiadaliśmy powiększanie naszej zagranicznej sieci stacji i konsekwentnie realizujemy te założenia. Środki, które pozyskaliśmy ze sprzedaży części stacji LOTOSu, inwestujemy teraz także w Niemczech. Przyspieszamy rozwój sieci i uzupełniamy jej dostępność o południowe landy, gdzie dotychczas nie byliśmy silnie obecni
– mówił w ubiegłym tygodniu prezes koncernu Daniel Obajtek.
PKN Orlen i jego stacje obecne są także u innych naszych sąsiadów – w Czechach, na Litwie i Słowacji. Na skutek umowy zawartej z MOL wkrótce koncern uruchomi także 144 stacje zakupione na Węgrzech.
Rynek jest nasycony
Jak wynika z raportu POOPiHN, że do koncernów zagranicznych należy 1610 czyli 25,6 proc. stacji paliw. Niezależni operatorzy objęli 17,9 proc. rynku czyli 1284 stacje. Dokładnie 30 proc. należało do pozostałych firm. Jedynie 2,2 proc. stacji znajduje się w rękach hipermarketów.
Rynek stacji paliw w Polsce jest nasycony Ten stan zostanie utrzymany, a nowe obiekty będą przejmowane przez sieci spośród stacji już funkcjonujących na rynku.
– stwierdził dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk.
Z raportu wynika także, że szybko przybywa w naszym kraju także ładowarek do samochodów elektrycznych. Pod koniec ubiegłego roku było ich w naszym kraju już 2565, czyli o 633 więcej niż przed rokiem.
MO