Ceny złota biją kolejne rekordy. Czy przebiją w tym roku granicę 3000 dolarów?
Ceny złota osiągają rekordowe poziomy, zbliżając się do magicznej bariery 3000 dolarów za uncję (ok. 12 tys. zł). Co wpływa na te dynamiczne zmiany i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące?
Rekordowa cena złota
Cena złota oscyluje wynosi obecnie 2954 dolarów za uncję (ok. 11 634 zł), co jest najwyższym poziomem w historii. Kilka dni temu, 11 lutego, zanotowano szczyt na poziomie 2942,65 dolarów (ok. 11 590 zł), a od tamtej pory ceny kruszca dalej rosną. W ciągu zaledwie 14 miesięcy, od początku 2024 roku, kiedy cena wynosiła około 2060 dolarów (ok. 8116 zł), jego cena wzrosła o ponad 43 proc.
Goldman Sachs przewiduje, że do końca tego roku ceny złota wzrosną nawet do 3100 dolarów za uncję.
Dlaczego złoto drożeje?
Napięcia na Bliskim Wschodzie, wojna na Ukrainie oraz rywalizacja mocarstw, takich jak USA, Chiny i Rosja, zwiększają popyt na złoto jako „bezpieczną przystań”. Inwestorzy szukają w ten sposób zabezpieczenia przed nieprzewidywalnością rynków.
Ponadto obniżki stóp procentowych w USA i Europie, mające na celu stymulację gospodarek, sprawiają, że złoto – jako aktywo niegenerujące odsetek – staje się bardziej atrakcyjne w porównaniu do obligacji. Analitycy Goldman Sachs przewidują, że dalsze cięcia stóp przez Rezerwę Federalną mogą podnieść ceny złota nawet do 3100 dolarów (ok. 12 214 zł) do końca roku. Choć dolar w ostatnim czasie wykazuje pewną siłę, długoterminowe obawy o inflację i dewaluację walut fiducjarnych skłaniają inwestorów do lokowania kapitału w złocie.
Oprócz tego kraje takie jak Polska, Turcja, Indie czy Chiny intensywnie zwiększają swoje rezerwy złota. Sam Narodowy Bank Polski w 2024 roku kupił ponad 2,5 razy więcej złota niż Chiny.
MD