Będą dymisje w MF za Polski Ład? Tak twierdzą nasze źródła w PiS

11.01.2022
Kamil Śliwiński
Czas czytania: 2 minut/y

W partii rządzącej narasta rozczarowanie, program który miał być motorem wzrostu poparcia okazał się klapą i źródłem memów. Kolejne grupy zawodowe zgłaszają problemy i wciąż wydawane są kolejne rozporządzenia łatające projekt. Źródła w partii rządzącej potwierdzają – poleci kilka głów z resortu finansów.

O problemach Polskiego Ładu wypowiedział się już sam prezes Jarosław Kaczyński:

Można powiedzieć, że Polski Ład nie miał szczęścia. Został natychmiast zaatakowany przez opozycję, czego się można było spodziewać. Ale atak wyszedł także z wewnątrz i to tę zewnętrzną krytykę bardzo uwiarygadniało

– powiedział tygodnikowi „Sieci” wicepremier. Przypomniał także, że rzecznik rządu przeprosił za tę sytuację, a zarazem dodał, co może zabrzmieć jako zapowiedź dymisji w rządzie:

(..) to się nie powinno zdarzyć. Wnioski z tego zostaną wyciągnięte

W podobnym tonie wypowiedział się też rzecznik rządu, Piotr Müller:

Teraz wszystkie siły na pokład, jeśli chodzi o korekty, które trzeba zrealizować. Czas na wyciąganie wniosków, również personalnych, na pewno też przyjdzie. Ja o dymisji premiera słyszę co miesiąc, w związku z tym tego typu stwierdzenia raczej włożyłbym pomiędzy bajki.
Wiceminister Jan Sarnowski jest jednym z twórców koncepcji Polskiego Ładu. / Zdjęcie: MF

Osoby z kręgu PiS: Będą dymisje w MF

Tymczasem do naszej redakcji docierają informacje o zbliżających się dymisjach w Ministerstwie Finansów. Bowiem o ile Polski Ład był sztandarowym projektem premiera Morawieckiego, o tyle za jego realizację odpowiada bezpośrednio resort finansów.

Nasze źródła z Prawa i Sprawiedliwości potwierdzają te domniemania. Dymisji będzie co najmniej kilka:

Sarnowski poleci na pewno

– przekazała nam osoba z kręgów partii rządzącej. Chodzi o Jana Sarnowskiego – obecnego wiceministra finansów.

Młody, 35-letni absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, przed trafieniem do MF nie miał zbyt bogatej kariery – według oficjalnego CV „doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach doradztwa prawnego i podatkowego w Berlinie i Warszawie. Mimo to trafił na sam szczyt resortu finansów. Pogłoski o jego odejściu mogą świadczyć o tym, że o obarczeniu go odpowiedzialnością za klapę Polskiego Ładu.

O dalszych losach drugiego, również bardzo młodego, wiceministra finansów – Piotra Patkowskiego, nic jak dotąd nie wiadomo. Przed trafieniem do ministerstwa 30-latek nie miał zbyt wiele doświadczenia, działał głównie w organizacjach studenckich.

To jednak nie wszystko. Według kolejnych informacji, które uzyskaliśmy z tego samego źródła, w łonie partii:

trwa ożywiona dyskusja na temat dalszych losów Tadeusz Kościńskiego.

Wygląda więc na to, że w wyniku klapy Polskiego Ładu może polecieć głowa samego szefa resortu finansów. W przeciwieństwie do swoich wiceministrów trudno jest odmawiać mu doświadczenia – to wieloletni bankowiec, a funkcję ministra finansów pełni już ponad trzy lata. To na nim spoczywa największa odpowiedzialność za niepowodzenia projektu.

Usunięcie go z obecnej funkcji nie będzie jednak tak proste, ze względu na jedną podstawową kwestię:

Problem stanowi wytypowanie następcy. (…) Mógłby nim zostać Piotr Nowak, obecny minister rozwoju i technologii.

O takiej ewentualności powiadomili nas członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas Nowak miałby kierować równocześnie dwoma resortami. Do rządu Morawieckiego dołączył on jednak dopiero w październiku ubiegłego roku.

KaS

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA