Samolot

1 maja może rozpocząć się procedura anulowania lotów nad Polską

22.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla europejskiej sieci lotniczej. Od 1 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego wdroży program anulowania lotów, aby znacząco zmniejszyć liczbę lotów do i z polskiej przestrzeni powietrznej – przekazał Eurocontrol.

Wczoraj informowaliśmy o trwającym strajku kontrolerów. Jeśli nie dojdą oni do porozumienia z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i dojdzie do ich masowego odchodzenia ze stanowisk, naszemu krajowi grozi procedura polegająca na masowym odwołaniu lotów.

Jak podaje agencja Eurocontrol:

Eurocontrol zdaje sobie sprawę z toczących się dyskusji między PAŻP, polskim dostawcą usług żeglugi powietrznej, a związkami i ma nadzieję, że wkrótce nastąpi przełom. Jeżeli nie uda się znaleźć rozwiązania, będzie to miało bardzo negatywne konsekwencje dla europejskiej sieci lotniczej. Od 1 maja polski ULC wdroży program anulowania lotów, aby znacząco zmniejszyć liczbę lotów do/z polskiej przestrzeni powietrznej

Ma się to odbyć przy wsparciu Eurocontrol „z uwzględnieniem liczby dostępnych kontrolerów ruchu lotniczego oraz planowanych lotów”.

Ponadto około 300 lotów, które obecnie przemieszczają się przez polską przestrzeń powietrzną, będzie wymagało zmiany trasy

– dodał Eurocontrol.

Agencja podała również, że konsultuje się ze swoimi partnerami w celu ustalenia, które loty można przekierować, a także jak najlepiej to osiągnąć, aby zminimalizować wpływ na dostępność przestrzeni powietrznej.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA