Złotówka umacnia się po słowach Glapińskiego

09.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Podczas środowej konferencji prasowej prezes NBP stwierdził, że wszyscy w banku centralnym są teraz „jastrzębiami” . Zapowiedział też, że zrobi wszystko, aby ograniczyć inflację w kraju oraz aby umocnić złotego. Reakcja kursu walutowego była natychmiastowa.

Złotówka zyskuje na sile. Już teraz jest na poziomie z września 2021 roku.

Względem euro złoty jest najsilniejszy od września 2021 roku – umocnił się o 0,6 proc, do poziomu 4,50 zł. Złoty umacnia się również wobec dolara – o 0,8 proc. do poziomu 3,93.

Złoty się umacnia po słowach szefa NBP Adama Glapińskiego

Jak zaznaczył prezes Glapiński banku centralny nie ma interesu w słabym złotym, a kurs złotego jest płynny. NBP może jednak w wyjątkowych sytuacjach interweniować na rynku po to, aby spowalniać gwałtowne zmiany wyceny polskiej waluty.

Im mocniejszy kurs złotego, tym lepiej. To umacnia przyjęty przez nas kurs zacieśniania polityki monetarnej. Co nie znaczy, że mamy jakieś metody na oddziaływania na kurs waluty. Dementuję plotki, że zależy nam na osłabianiu złotego. Zacieśniamy politykę kredytową, co powinno umacniać kurs złotego i będzie to współgrać z przyjętą przez nas polityką

– powiedział prezes Glapiński.

„Warto pamiętać, że kontrakt na stopę za 9 miesięcy na 3 miesiące zakłada poziom 4,5 proc. Istnieje duża szansa, że dalsze podwyżki w tempie nawet na poziomie 50 pb bazowych na posiedzeniu będzie utrzymane” – komentują możliwy poziom stóp w przyszłości.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA