Złotówka już czwarty dzień z rzędu rośnie w siłę

02.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Od początku tego tygodnia złotówka umacnia się względem euro, które potaniało już 11 groszy – czyli o 2,2 proc. Z kolei już ósmą sesję z rzędu złotówka umacnia się względem dolara, który potaniał już o 3 proc., czyli 13 groszy. To gwałtowna zmiana sytuacji na rynku, jako że jeszcze w listopadzie złoty był najsłabszy względem euro od ponad 13 lat.

Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI napisał na Twitterze, że krajową walutę zaczęły wspierać działania NBP, zmierzające do zmniejszenia nadpłynności sektora bankowego. Już we wtorek pojawił się odczyt indeksu PMI, który był korzystny dla złotego, bowiem oznaczał, że poprawiła się koniunktura w przemyśle.

Zdaniem Raczyńskiego, złotemu pomaga dalsze pogarszanie się sytuacji epidemicznej na świecie. Strach przed pandemią obniża ceny ropy naftowej, co zapowiada polepszenie się polskiego bilansu handlowego. Zanotowany w ubiegły piątek spadek cen ropy był jednym z największych załamań jej notowań w historii.

źródło: Business Insider

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA