OZE

Zielony zwrot w Polsce. Już tylko co trzeci Polak wierzy, że węgiel zapewni nam tanią energię

31.07.2023
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Polacy są świadomi, że zużywają coraz więcej energii, a więc zapotrzebowanie na nią będzie rosło. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą YOTTA dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, według 74 proc. Polaków za zwiększone zużycie energii odpowiada większa liczba posiadanych urządzeń elektrycznych

Chcąc pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, musimy inwestować w transformację energetyczną i dodatkowe źródła energii. Jak pokazują wyniki badania, zdaniem ankietowanych dostęp do taniej energii jest w stanie nam zapewnić: elektrownia jądrowa (65 proc.), elektrownie wiatrowe na lądzie i morzu (odpowiednio 67 proc. i 66 proc.), fotowoltaika (65 proc.) oraz elektrownie wodne – 64 proc..

Zaledwie 32 proc. ankietowanych wskazało na elektrownie węglowe.

Ponad ¾ Polaków popiera rozbudowę elektrowni wiatrowych na morzu i lądzie, a także elektrowni wodnych. 75 proc. badanych popiera inwestycje w fotowoltaikę, a 65 proc. z nich popiera budowę elektrowni jądrowej. 

Polacy popierają budowę nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe czy fotowoltaikę. To poparcie dla odnawialnych źródeł energii ogromnie nas cieszy, ponieważ widać w tym dużą odpowiedzialność konsumentów za przyszłość energetyczną i bezpieczeństwo naszego kraju

– mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Ankietowani pytani o to, jakie największe korzyści ich zdaniem wynikają z korzystania z odnawialnych źródeł energii wskazywali przede wszystkim jej niską cenę (62 proc.), obniżenie emisji gazów cieplarnianych (57 proc.) i brak konieczności ponoszenia opłat za emisję CO2 (53 proc.). Ponad połowa badanych jako główną korzyść wskazywała bezpieczeństwo energetyczne, a co drugi na uniezależnienie od surowców kopalnych oraz od surowców zagranicznych (49 proc.).

Co czwarty badany jako główny argument  pokazujący korzyści z wynikające z korzystania z OZE uznał stabilne dostawy energii (41 proc.). 

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA