XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu – poznaj agendę pierwszego dnia
Już w najbliższy wtorek 5 września rozpocznie się trzydziesta druga edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu – największej konferencji ekonomicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. W górskim kurorcie zagości ponad 5 tys. uczestników z całego świata. Podczas Forum odbędzie się blisko pół tysiąca debat, konferencji i innych wydarzeń. Znamy już agendę tego trzydniowego wydarzenia, którego hasło przewodnie to „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Oto najbardziej interesujące panele pierwszego dnia.
Prezentacja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego
Centrum Prasowe 12:00
Szósta edycja Raportu SGH i FE kompleksowo podsumowuje najważniejsze procesy gospodarcze i społeczne zachodzące w Polsce oraz w krajach regionu. Raport składa się z 12 rozdziałów, stworzonych przez ekspertów z SGH oraz dodatku specjalnego przygotowanego przez EBI.
Do ważniejszych wątków poruszanych w tegorocznym Raporcie należą wzrost gospodarczy i trajektorie rozwojowe krajów EŚW. Przedmiotem analizy są również czynniki wpływające na rozwój gospodarczy, w tym niepokojący spadek inwestycji, inflacja (wyższa w naszym regionie niż w strefie euro), odnawialne źródła energii i zrównoważony rozwój.
Debata Rektorów – Nauka i szkolnictwo wyższe a rozwój gospodarczy
Stefa SGH 14:20
Od rozwoju systemu nauki i szkolnictwa wyższego zależy to, czy dana gospodarka jest zdolna do samoistnego kreowania impulsów rozwojowych, czy też jest skazana na pełnienie roli pomocniczej w stosunku do gospodarek i społeczeństw lepiej rozwiniętych.
W krajach Europy środkowo-wschodniej, w tym w Polsce, dotychczasowy wzrost gospodarczy nie opierał się na postępie technicznym oraz efektach działalności naukowej. Dotychczasowe czynniki wzrostu jednak wyczerpują się i należy znaleźć nowe motory oparte na innowacjach i nauce. Jaką rolę pełnią uczelnie w budowaniu nowoczesnej gospodarki i trwałego wzrostu?
Odbudowa Ukrainy: między planem a realizacją cz. 1
Odbudowa Ukrainy 14:20
Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, rząd już ogłosił zamiar rozpocząć pierwszy etap odbudowy. Ten projekt będzie największym przedsięwzięciem tego typu od II wojny światowej, który będzie wymagał znacznej koordynacji między rządami, organizacjami międzynarodowymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami i innymi zainteresowanymi stronami. Niezwykle ważnym jest, aby ten proces przyczynił się do transformacji państwa, a nie odnowieniem „Ukrainy sprzed wojny”.
Modernizacja powinna dotknąć nie tylko infrastruktury i technologii, ale przede wszystkim dotyczyć zmian instytucjonalnych. Z kolei wyzwania, związane ze stworzeniem mechanizmu przyciągania i dystrybucji środków, ich efektywnym wykorzystaniem i wprowadzeniem mechanizmów prawnych mogą już teraz stanowić podstawę przyszłości Ukrainy, w tym jako pełnoprawnego członka wspólnoty europejskiej.
Starcie mocarstw – Chiny, Rosja, USA – czy świat uniknie konfrontacji?
Polityka Międzynarodowa 14:20
Walka o światową dominację trwa. Po latach względnego spokoju doszło do pierwszego starcia. Czy to preludium kolejnego globalnego konfliktu? Trwająca wojna na Ukrainie zmienia sojusze na całym świecie. Czy USA wciąż będą dzierżyły prym lidera i obronią swoją światową pozycję? Czy Rosja liczy się wciąż w tej stawce? A może na prawdziwą potęgę wyrosną Chiny? Kto będzie nadawać ton światowej gospodarce w najbliższym czasie? Czy zwycięstwo będzie efektem wojny czy zmian pokojowych?
Jak zmienia się Europa Środkowa?
Europa Karpat 14:20
Dlaczego 30 lat po odzyskaniu niepodległości trzeba stale walczyć o jedność Europy Środkowej? Grupa Wyszehradzka V4 potrzebuje dialogu na temat tożsamości regionu, wartości, religijności i jego rozwoju. Paneliści odpowiedzą na pytanie o to czy Grupa V4 to przeszłość, czy przyszłość? Jaką rolę współpraca regionalna odgrywa na kontynencie? Czy dorobek 30 lat został właściwie wykorzystany? Co pozostawiło po sobie „pokolenie transformacji” i czy potrafimy korzystać z ich doświadczeń?
Bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu
Stefa Dolny Śląsk 15:30
W kwietniu tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zmiany w Polityce Energetycznej Polski 2040, zakładające 74 proc. udział energii z atomu i OZE w polskim miksie energetycznym Polski. Kluczowymi filarami polskiej energetyki ma być energia pozyskiwana z wiatru i słońca, ale równolegle będą rozwijane inne źródła energii odnawialnej, takie jak biomasa, biogaz i energetyka wodna. Niezwykle istotnym elementem tych założeń jest rola wodoru w kontekście magazynowania energii i transformacji sektora transportu.
Afryka – potencjał ekonomiczny
Polityka Międzynarodowa 15:30
Na czym polega specyfika rynku afrykańskiego, w jakim kierunku powinien się rozwijać, żeby mieć wpływ na pozytywne zmiany na kontynencie, czy któryś z afrykańskich krajów wypracował już taką ścieżkę rozwoju. Jakie są przykłady sukcesu biznesowego odniesionego na rynku afrykańskim? Jakie znaczenie mają pozostałości kolonializmu dla rozwoju krajów afrykańskich? Jaką formułę powinna mieć współpraca Europy z Afryką, żeby była satysfakcjonująca dla obu stron i pomagała budować na kontynencie afrykańskim poczucie bezpieczeństwa?
Budowa niskoemisyjnej przyszłości. Dekarbonizacja w budownictwie
Zielona Transformacja 15:30
Obecnie, ok. 75 proc. budynków w Unii Europejskiej to obiekty nieenergooszczędne, przy czym 85-95 proc. istniejących dziś obiektów będzie nadal w użytkowaniu w roku 2050. Budynki odpowiadają za około 50 proc. wydobycia i zużycia zasobów oraz za ponad 30 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych rocznie w Unii Europejskiej. Co więcej, pochłaniają jednocześnie 40 proc. energii i generują 36 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z wytwarzaniem energii. Dlatego też budownictwo odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarek, a zminimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów złagodzenia skutków kryzysu klimatycznego.
Bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Środkowo – Wschodniej wobec procesu dekarbonizacji
Strefa SGH 16:40
W najbliższych latach, proces dekarbonizacji i transformacji energetycznej państw EŚW będzie warunkowany przez wzrost i zmienność cen paliw kopalnych i uprawnień do emisji CO2. Efekty podwyżek cen energii mogą z jednej strony skutkować mniejszą konkurencyjnością przedsiębiorstw w regionie EŚW, a z drugiej stać się katalizatorem zmian zmierzających do działań proefektywnościowych oraz rozwoju inwestycji w odnawialne źródła energii. Jaki kierunek transformacji energetycznej regionu EŚW byłby najkorzystniejszy dla Polski? Które obszary inwestycyjne są obecnie najatrakcyjniejsze dla biznesu?
Hub gazu ziemnego, czy Hub wodorowy? Jaką rolę na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej może odgrywać Polska?
Zielona Transformacja 19:15
Celem panelu jest przedstawienie dotychczasowej współpracy w regionie w zakresie gazu ziemnego oraz wskazanie perspektyw rozwoju rynku w kontekście zarówno wodoru jak również biogazu. Zielony wodór wytwarzany z energii odnawialnej przede wszystkim ze słońca, wiatru w obliczu zmieniających się uwarunkowań geostrategicznych oraz dużej zmienności cen gazu ziemnego staje się coraz bardziej atrakcyjnym nośnikiem energii, który może być szeroko wykorzystywany między innymi w magazynowaniu energii i w transporcie. Z tego powodu dyskusja nad przyszłą architekturą rynku wodoru w ESW stanowi interesującą propozycję dla biznesu i administracji publicznej określającą przyszłe możliwości inwestowania w tym obszarze.
Rewolucja klimatyczna a metale ziem rzadkich
Zielona Transformacja 20:25
Kobalt, ind, grafit, platynowce, wolfram – to tylko kilka z dziesiątek pierwiastków niezbędnych do przeprowadzenia europejskiej rewolucji energetycznej. Niestety są one niezwykle rzadkie i występują tylko w kilku miejscach na świecie. Czym Europa ryzykuje uzależniając się od dostaw surowców z krajów o innych systemach wartości? Czy jesteśmy w stanie uchronić się przed szantażami w postaci ograniczeń dostaw pierwiastków kluczowych dla europejskiej rewolucji i czy występuje dla nich jakakolwiek alternatywa? Jak odnaleźć równowagę pomiędzy interesem korporacji, interesem mocarstw, dobrobytem lokalnych społeczności oraz bezpieczeństwem naszego globu?
Więcej o Forum Ekonomicznym dowiesz się w TYM MIEJSCU