Wzrost PKB w IV kwartale 2022 powyżej oczekiwań

15.02.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W czwartym kwartale 2021 r. polska gospodarka urosła o 7,3 proc. — podał we wtorek GUS. Wyniki przerosły najśmielsze oczekiwania.

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2021 r. wzrósł o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej

— podał we wtorek GUS.

Średnia prognoz ekonomistów wskazywała na wzrost o 7,1 proc. w skali roku, wynik jest zatem lepszy od oczekiwań.

Polska gospodarka była w końcówce zeszłego roku o 5 proc. większa niż przed pandemią. Jest to jednak wciąż o 3,3 proc. mniej niż gdyby pandemii w ogóle nie było.

Wzrost o 7,3 proc. w skali roku w czwartym kwartale to wynik, jakiego można było się spodziewać na podstawie danych za cały rok, które poznaliśmy już wcześniej. Pod koniec stycznia GUS podał bowiem wstępne wyliczenia, według których PKB w 2021 r. wzrósł o 5,7 proc.

Analitycy ING Banku Śląskiego twierdzą, że po tym jak polska gospodarka weszła w nowy rok rozpędzona, w 2022 przyjdzie wyhamowanie.

Wynik 7,3 proc. w skali roku to dane niewyrównane sezonowo. Dane wyrównane sezonowo wskazują natomiast na wzrost o 7,7 proc.

W porównaniu z trzecim kwartałem polska gospodarka urosła o 1,7 proc. To wszystko jednak dopiero wstępne szacunki GUS, pełne dane o PKB za czwarty kwartał poznamy 28 lutego.

PKB strefy euro

W całej Unii Europejskiej dynamika PKB wyniosła 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i 4,8 proc. rok do roku. Najszybszy wzrost odnotowano zaś w Polsce (7,7 proc.)

Zaraz za naszym krajem są Węgry (7,1 proc.), następne zaś są Włochy (7,1 proc.) i Szwecja (6,4 proc.).

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA