Wynagrodzenia rosną jednak szybciej niż inflacja
17 grudnia 2021
Kamil Śliwiński

Wynagrodzenia rosną jednak szybciej niż inflacja

To, co przez miesiące powtarzał rząd, okazało się być prawdą. Inflacja rośnie co prawda w rekordowym tempie, ale za wynagrodzenia polskich pracowników rosną jeszcze szybciej szybciej. W listopadzie ich dynamika utrzymała się powyżej inflacji, a nawet przyśpieszyła w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Według GUS płace w przedsiębiorstwach poszły w listopadzie w górę o 9,8 proc. w skali roku.

W przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 pracowników wynagrodzenia wzrosły w listopadzie o 9,8 proc. do 6 022,49 zł – podał GUS w piątek. To pierwszy raz w historii, gdy przebity został poziom 6 tys. zł brutto. Poprzedni rekord został ustanowiony w grudniu 2020, kiedy średnia płaca brutto w firmach wynosiła 5 973,07 zł.

W tym roku sam wzrost średnich płac już nie wystarczy – musi być on wyższy niż przyrost inflacji. W listopadzie ceny poszły w górę o średnio 7,8 proc. rok do roku. W miarę zwiększania tempu przyrostu cen jest już coraz bliżej momentu, kiedy średnia płaca zacznie realnie spadać, bo inflacja zaczyna doganiać tempo wzrostu płac.

Wzrost o 9,8 proc. w skali roku wciąż jednak przebija 7,8 proc. inflacji. Można powiedzieć, że realnie średnia płaca zwiększyła się w ciągu roku o 1,9 proc.

KŚ/źródło: Business Insider