Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł pierwszy raz od 14 miesięcy

01.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W marcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł do poziomu 52,7 pkt. Wskaźnik ten odzwierciedla koniunkturę w przemyśle. To jego pierwszy spadek od 14 miesięcy.

Indeks Menadżerów Zakupów PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w marcu do 52,7 pkt. W lutym 2022 roku wskaźnik wynosił 54,7 pkt.

Wskaźnik PMI odzwierciedla poziom aktywności w sektorze oraz poziom optymizmu w branży. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Marcowy odczyt głównego wskaźnika maskował spadek produkcji i nowych zamówień. Produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a osłabienie napływu nowych kontraktów zakończyło 15-miesięczną sekwencję wzrostową

– podała agencja S&P Global, agencja ratingową oceniająca sytuację gospodarczą krajów i przedsiębiorstw.

Jeszcze bardziej ucierpiał polski eksport. Zlecenia od klientów zagranicznych odnotowały najostrzejszy spadek od połowy 2020 roku. Najmniej optymistyczni od 16 miesięcy są także polscy przedsiębiorcy.

Pogorszenie koniunktury jest ściśle związane z wojną na Ukrainie. Prócz tego zakłócenia w łańcuchach dostaw, które powstały jeszcze w pandemii, teraz jeszcze się pogłębiły.

Produkcja i nowe zamówienia spadły z powodu zrozumiałych obaw klientów, a handel z sąsiednimi zza wschodniej granicy mocno ucierpiał. Ponadto problemy logistyczne obecne przy niedawnym ożywieniu w światowym przemyśle nasiliły się, prowadząc do kolejnego silnego wzrostu presji cenowych

– wskazuje Paul Smith, ekonomista S&P Global.

Do tego problemem nadal są wysokie ceny paliw i energii, niekorzystne zmiany kursów walut oraz inflacja.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA