Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł pierwszy raz od 14 miesięcy
W marcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł do poziomu 52,7 pkt. Wskaźnik ten odzwierciedla koniunkturę w przemyśle. To jego pierwszy spadek od 14 miesięcy.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w marcu do 52,7 pkt. W lutym 2022 roku wskaźnik wynosił 54,7 pkt.
Wskaźnik PMI odzwierciedla poziom aktywności w sektorze oraz poziom optymizmu w branży. Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Marcowy odczyt głównego wskaźnika maskował spadek produkcji i nowych zamówień. Produkcja spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy, a osłabienie napływu nowych kontraktów zakończyło 15-miesięczną sekwencję wzrostową
– podała agencja S&P Global, agencja ratingową oceniająca sytuację gospodarczą krajów i przedsiębiorstw.
Jeszcze bardziej ucierpiał polski eksport. Zlecenia od klientów zagranicznych odnotowały najostrzejszy spadek od połowy 2020 roku. Najmniej optymistyczni od 16 miesięcy są także polscy przedsiębiorcy.
Pogorszenie koniunktury jest ściśle związane z wojną na Ukrainie. Prócz tego zakłócenia w łańcuchach dostaw, które powstały jeszcze w pandemii, teraz jeszcze się pogłębiły.
Produkcja i nowe zamówienia spadły z powodu zrozumiałych obaw klientów, a handel z sąsiednimi zza wschodniej granicy mocno ucierpiał. Ponadto problemy logistyczne obecne przy niedawnym ożywieniu w światowym przemyśle nasiliły się, prowadząc do kolejnego silnego wzrostu presji cenowych
– wskazuje Paul Smith, ekonomista S&P Global.
Do tego problemem nadal są wysokie ceny paliw i energii, niekorzystne zmiany kursów walut oraz inflacja.
MD