SpaceX

Wrocławskie SatRev zyska 30 mln dolarów

15.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Virgin Orbit, firma należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona postanowiła zainwestować w polską spółkę kosmiczną SatRevolution. Dzięki temu firma z Wrocławia zyska nawet 30 mln dolarów.

SatRevolution specjalizuje się w produkcji nanosatelitów i technologii nanosatelitarnej. Przedsiębiorstwo tworzy również konstelację obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. SatRev dąży do stania się największym operatorem satelitów do obserwacji Ziemi.

Umowa z Virgin Orbit została podpisana we wtorek na szczycie World Satellite Business Week. Otrzymane środki mają pomóc wrocławskiej firmie w budowie konstelacji teledetekcyjnej REC (ang. Real-time Earth-observation Constellation), która składać się będzie nawet z 1,5 tysięcy satelitów obserwacyjnych.

Z oświadczeniu SatRev można przeczytać, że:

Virgin Orbit obsługuje jeden z najbardziej elastycznych i responsywnych systemów kosmicznych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 roku firma, rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 roku i już dostarczyła na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe.

Natomiast Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, w komunikacie podał, że:

Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre.

Współpraca obu firm rozpoczęła się już wcześniej. W czerwcu tego roku wystrzelono dwa pierwsze satelity obserwacyjne SatRevolution z konstelacji Stork. Wykorzystano do tego rakiety nośne LauncherOne opracowane przez Virgin Orbit. Technologia opiera się na wystrzeliwaniu rakiet ze zmodyfikowanego pokładu jumbo jeta. W styczniu 2022 roku dwie kolejne satelity polskiej firmy mają znaleźć się na orbicie.

KŚ/źródło: Obserwator Gospodarczy

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA