Trudeau w Berlinie

WELT: Berlin groził Kanadzie, że wstrzyma dostawy broni dla Ukrainy, jeśli nie dostanie turbiny Gazpromu

21.07.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ujawniła, że niemiecki rząd wywierał presję na Kanadę, by ta zwróciła turbinę Gazpromu. Berlin miał nawet zagrozić premierowi Kanady Trudeau, że w przeciwnym wypadku Niemcy wstrzymają dostawy broni do Ukrainy – informuje Die Welt.

W negocjacjach z Kanadą na temat eksportu serwisowanej tam turbiny gazowej, niemiecki rząd używał argumentów, wg których w Niemczech na skutek niedoborów gazu mogą wystąpić „niszczące wewnętrzne skutki polityczne w Niemczech”.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przyznała to w jednym z udzielonych wywiadów.

Kanadyjczycy powiedzieli: 'Mamy wiele pytań’. Odpowiedzieliśmy: 'Możemy to zrozumieć, ale jeśli nie dostaniemy turbiny gazowej, to nie dostaniemy więcej gazu, a wtedy nie będziemy mogli udzielić Ukrainie żadnego wsparcia, bo wtedy będziemy zajęci zamieszkami w kraju

– powiedziała minister spraw zagranicznych.

Zapytana o to, czy rzeczywiście wierzy w wystąpienie zamieszek, Baerbock powiedziała, że jest to „może trochę przesada”, ale zarazem podkreśliła, że jest to możliwe „jeśli zabraknie nam gazu”. I dodała:

To jest właśnie mój punkt widzenia, że nadal potrzebujemy gazu z Rosji.

Wysokie ceny gazu są dla wielu ludzi w Niemczech dużym obciążeniem, kontynuowała minister spraw zagranicznych.

To jest nasze ważne zadanie na zimę, musimy zadbać o to, by ta wojna nie doprowadziła do podziału w społeczeństwie.

– dodała.

MD/źródło: Die Welt

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA