Węgiel naprawdę stał się czarnym złotem. W ciągu roku podrożał aż o 239 proc.
W ubiegłym roku ceny wielu towarów wzrastały bardzo dynamicznie. Ogromna większość z nich niestety podrożała. Rok 2021 był czasem dynamicznych wzrostów cen. Grudniowa inflacja w Polsce wyniesie wedle prognoz ok. 8,5 proc. Najszybciej drożały jednak surowce, niekiedy nawet w dwucyfrowym tempie dwucyfrowym tempie. Europa najmocniej odczuła wzrost cen gazu, ale to węgiel podrożał jeszcze szybciej – niemal 2,5-krotnie.
To właśnie kryzys energetyczny jest głównym czynnikiem, który napędza inflację w Europie. Znacznie podrożał bowiem gaz, jak i paliwa. . Ropa staniała od października, jednak ostatniego dnia roku i tak była aż o 57,4 proc. droższa niż rok wcześniej.
Zdrożały jednak również inne surowce, jak miedź, drewno czy guma. Żaden z nich nie może jednak równać się z tym, jak podrożało „czarne złoto”. Węgiel był pod koniec zeszłego roku aż o 239 proc. droższy niż przed rokiem. Drugi w kolejności jest kobalt, który wzrósł jednak dwukrotnie mniej niż węgiel.
Na tak wyjątkowo gwałtowny wzrost cen czarnego surowca zbiegło się wiele czynników. Poowodzie w Chinach zalały tamtejsze kopalnie węgla, a ten kraj w okresie grzewczym notuje olbrzymie zapotrzebowanie na prąd. W tym roku było ono wyjątkowo duże, w konsekwencji czego stanęło nawet wiele fabryk.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych, przez rosnące ceny gazu, znacznie zwiększono produkcję prądu z węgla. W całym roku 2021 roku produkcja energii z węgla wzrosła tam o ponad 20 proc. Braki w energii oraz szalejące ceny gazu zmusiły również Europejczyków do produkcji energii z węgla. Pomimo rekordowych cen uprawnień do CO2 i tak było to opłacalne.
Wzrosło również wydobycie
Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w 2021 roku odnotowano rekordowe wydobycie węgla, a ponadto wyprodukowano dzięki niemu o 9 proc. więcej energii niż przed rokiem. Według prognoz wydobycie węgla na świecie będzie wzrastać również w 2022 roku.
Tak duży wzrost notowań węgla sprawił, że był on lepszą inwestycją nawet od Bitcoina. 24 grudnia roczna stopa zwrotu z inwestycji w kryptowalute wyniosła 75,4 proc.
Z kolei wśród największych firm liderem wzrostu okazała się NVIDIA. Jej wycena wzrosła w 2021 roku o 128,51 proc., wciąż jednak prawie dwukrotnie mniej niż w przypadku węgla.
KŚ/źródło: Obserwator Gospodarczt