Warszawa będzie przez następne 5 lat najszybciej rozwijającym się europejskim miastem

26.04.2022
Redakcja
Czas czytania: < 1 minuta

W latach 2022-2026 stolica Polski ma być najszybciej rozwijającym się gospodarczo europejskim miastem. PKB Warszawy będzie rósł w analizowanym okresie w rocznym tempie 4,2 proc. Spowodowane jest to m.in. tym, że Warszawa posiada względnie dobrze wykształconą siłę roboczą – wynika z badania przeprowadzonego przez Oxford Economics.

Wcześniej za najszybciej rozwijające się duże miasto na kontynencie uznawany był Stambuł. Prognozy wzrostu dla tego miasta zostały obniżone ze względu na kryzys gospodarczy w Turcji.

Miejsce Stambuł zajęła według aktualnych prognoz Warszawa. PKB stolicy Polski w latach 2022-2026 będzie rósł w tempie średnio 4,2 proc. rocznie. W samym 2022 roku wzrost jej PKB wyniesie ok. 4,6 proc.

Gospodarka Warszawy zniosła wybuch pandemii koronawirusa relatywnie lepiej niż gospodarki innych europejskich miast. PKB Warszawy w 2020 roku spadł o jedynie 3,9 proc.

Warszawa może się także poszczycić rozwiniętym sektorem informatycznym i telekomunikacyjnym. Najważniejsze według badaczy jest jednak to, że Warszawa posiada dobrze wykształconą siłę roboczą. Aż 62 proc. pracowników na terenie Warszawy ma wyższe wykształcenie. Średnia dla europejskich miast jest aż o 20 pkt proc. niższa. 

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA