Przez inflację informatycy oczekują podwyżek w wysokości przeciętnie 3 tys. złotych

25.04.2022
Redakcja
Czas czytania: 2 minut/y

Jak wynika z analiz Antal, branżę IT czeka rotacja pracowników sięgająca nawet 25 proc., a oczekiwane podwyżki wynoszą średnio 2,9 tys. zł miesięcznie.

Już teraz 9 na 10 specjalistów z branży IT deklaruje, że w ostatnim czasie ich oczekiwania zarobkowe wzrosły. Główną przyczyną jest wysoka inflacja.

Aktualnie płace specjalistów w IT w Polsce wynoszą od 9 tys. zł do nawet 25 tys. zł netto miesięcznie.

Eksperci Antal podkreślają, że aby zatrzymać najlepszych pracowników konieczne jest nie tylko podwyższanie wynagrodzeń, lecz także elastyczność dotycząca trybu pracy i wsparcie w rozwoju umiejętności, również w przekwalifikowaniu.

Niepewność panująca jeszcze niedawno na rynku pracy ustąpiła miejsca potrzebie wyższych zarobków i rozwoju zawodowego. Widać to szczególnie w najszybciej rozwijających się branżach, takich jak IT, gdzie niedobór specjalistów stał się już normą. W IT niemal wszyscy pracownicy zwiększyli swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a prawie 7 na 10 zdążyło już porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą

– stwierdził Artur Skiba, prezes Antal.

Dodał też, że tylko mała część spotkała się z odmową. Świadczy to o tym, że potrzeba wyższych płac będzie postępować.

Jednak nie tylko pieniądze są ważne dla specjalistów. Wybierają firmy, które nie tylko więcej płacą, ale stwarzają im możliwości rozwoju zawodowego i lepszego dopasowania do rynku. Jeśli nie znajdą tego w obecnej firmie, z łatwością zmienią pracę na inną. Dziś nie tylko najlepsi mogą przebierać w ofertach jak w ulęgałkach.

W ciągu ostatniego roku miesięcy 88 proc. wszystkich pracowników IT zwiększyło swoje oczekiwania finansowe. Wzrosły średnio o 2,9 tys. zł.

Kobiety z branży IT oczekują średnio niższego wzrostu pensji niż specjaliści – przeciętnie 2,2 tys. zł więcej, a gdy u mężczyzn jest to 3 tys. zł podwyżki.

Największego wzrostu płacy oczekują najbardziej doświadczeni pracownicy. Niektórzy z nich pytają o nawet 4 tys. zł dodatkowych pieniędzy miesięcznie.

Wśród motywacji do wyższych zarobków dominuje postępująca inflacja. Tak swoje oczekiwania finansowe uzasadnia 65 proc. pracowników IT. Niemal połowa wiąże je ze zmianą stanowiska lub firmy, 42 proc. ze zwiększeniem zakresu obowiązków, a równo 4 na 10 ze zmianami w podatkach. Większość (69 proc.) pracowników już rozmawiało o tych oczekiwaniach ze swoimi pracodawcami, z czego jedynie 10 proc. spotkało się z odmową, a 15 proc. z odroczeniem realizacji tej prośby. Wśród osób, które dostały już podwyżkę, 29 proc. deklaruje, że była to kwota wyższa niż 4 tys.

– analizuje Antal.

MD

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA