W elektrowniach braknie węgla na zimę

10.12.2021
Kamil Śliwiński
Czas czytania: < 1 minuta

Tylko w tym tygodniu trzy duże elektrownie zgłosiły do PSE, że chciałyby ograniczyć pracę. Chodziło im o zaoszczędzenie węgla na zimę, którego jest rekordowo mało. Sytuacja energetyczna w Polsce sprawiła, że operator w większości przypadków nie mógł się na to zgodzić.

Od poniedziałku 6.12 do środy kilka bloków trzech dużych elektrowni wysłało do Polskich Sieci Elektroenergetycznych wniosek o tzw. ubytek. Mowa tu o należących do PGE jednostek w Rybniku, Dolnej Odrze i Opolu oraz elektrownię w Kozienicach (Enea).

Jako przyczynę wniosku podano „postój ze względu na warunki eksploatacji”. Zdaniem osób rozmawiających z redakcją wysokienapiecie.pl chodzi po prostu o brak węgla.

Surowca nie tylko brakuje, ale jego zapasy topnieję w błyskawicznym tempie. Zgodnie z prawem, zapas węgla powinien starczyć na 30 dni. W jednej z dużych elektrowni zostało go już tylko na 10 dni, a to jeszcze nie jest jeszcze najgorszy przypadek, gdyż jak donoszą urzędnicy:

Jedna z elektrowni poinformowała, że zapasy wystarczą jej na cztery dni.

Wspomniane wyżej trzy elektrownie chciały ograniczyć produkcję, by zaoszczędzić surowiec na zimę. PSE przyjęło jednak tylko część wniosków, gdyż praca tych bloków była potrzebna dla polskiego systemu energetycznego.

Elektrownie niemal zabijają się o każdą tonę węgla. Ostatnio jedna z nich podpisała umowę na dostawę 20 tys. ton. To mniej niż wynosi dobowe zużycie. Równocześnie węgiel kupowany przez spółki energetyczny bywa niekiedy droższy, niż węgiel sprzedawany za granicę. Kupno surowcu na tzw. spocie jest już dwukrotnie droższe, niż ceny z kontraktów długoterminowych.

Po zgłoszeniu przez energetyków do Urzędu Regulacji Energetyki, że nie spełniają wymogów ustawowych, regulator ustala z nimi dwumiesięczny plan naprawczy, który dodatkowo można wydłużyć nawet o niemal dwa miesiące. W sumie energetycy mogą więc uzupełniać zapasy przez niemal cztery miesiące. Ograniczy to jednak poważnie bezpieczeństwo energetyczne Polski.

KŚ/źródło: bankier.pl

Masz temat, o którym powinniśmy napisać? Skontaktuj się z nami!
Opisujemy ciekawe sprawy nadsyłane przez naszych czytelników. Napisz do nas, opisz dokładnie fakty i prześlij wraz z ewentualnymi załącznikami na adres: redakcja@pkb24.pl.
REKLAMA
REKLAMA