W ciągu kilku dni Polska i kraje bałtyckie rozpoczną izolację transportową Rosji?
4 kwietnia 2022
Redakcja

W ciągu kilku dni Polska i kraje bałtyckie rozpoczną izolację transportową Rosji?

Polska, Łotwa, Litwa i Estonia rozpoczną w najbliższych dniach proces całkowitej izolacji transportowej od Rosji – twierdzi ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem.

Poinformował o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W zeszłym tygodniu oficjalnie poprosiliśmy naszych przyjaciół o zatrzymanie wszelkich usług drogowych z Rosją i Białorusią. Dziękuję wszystkim ministrom transportu tych krajów. Reakcja jest natychmiastowa. Czekamy na ostateczny rezultat

– napisał.

Ten proces ma rozpocząć się w ciągu najbliższych 48-72 godzin.

Według Najema, jeśli zostanie podjęta pozytywna decyzja, granice z Rosją i Białorusią zostaną całkowicie zamknięte, co oznacza, że ​​wszelki transport stanie się niemożliwym.

Polska strona póki co milczy na ten temat.

Blokada Kaliningradu

Wejście w życie takiej decyzji oznacza de facto blokadę lądową obwodu Kaliningradzkiego, którego od Rosji i Białorusi oddziela Polska oraz Litwa.

Rosjanie ostrzegają Litwę i Polskę, że jeśli w przypadku blokady transportu między Rosją a jej bałtycką eksklawą, Moskwa podejmie kroki, aby je ukarać.

Można dostrzec w tym także groźbę, że w przypadku blokady Kaliningradu Moskwa może próbować siłą przejąć „korytarz suwalski” między Białorusią a Kaliningradem.

MD